Përmbarimi shtetëror ‘ngel’ në klasë! Ministria e Drejtësisë: Zgjatje të pajustifikuara në ekzekutimin, mungesë transparence

Përmbarimi shtetëror ‘ngel’ në klasë! Ministria e Drejtësisë: Zgjatje të pajustifikuara në ekzekutimin, mungesë transparence

Ministria e Drejtësisë

TIRANË- Është ndër institucionet e rëndësishme të ekzekutimeve të vendimeve gjyqësore, por dhoma kombëtare e përmbaruesve shtetërore rezulton jo eficente.

Ky është konstatimi i ministrisë së drejtësisë e cila kërkon një riformatim të përmbarimit shtetërorë duke nisur nga rekrutimi i stafit, trajnimet vazhduese e deri tek masat disiplinore.

Sipas Materialit të siguruar nga ReportTv ministria konstaton se “analiza e sistemit të drejtësisë evidenton se ka mangësi në shërbimin përmbarimor gjyqësor shtetëror dhe privat, zgjatje të pajustifikuara në ekzekutimin e titujve ekzekutivë, mungesë transparence dhe përkushtimi në ushtrimin e detyrave, si dhe vonesa të mëdha në ekzekutim.

Për këtë arsye deputetëve u është dorëzuar projektligji ku është shtuar matja e rezultateve, hetimi disiplinorë për përmbaruesve përfshi edhe drejtuesit e zyrave e po ashtu edhe afatet kohore që do duhet të zbatohet një vendim në mënyrë të paanshme.

Argumentimi i Ministrisë së Drejtësisë

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës