Përmbytjet në Brazil, mbi 48 viktima, dhjetëra të zhdukur në São Paulo

Përmbytjet në Brazil, mbi 48 viktima, dhjetëra të zhdukur në São Paulo

Pamje nga vendi i përmbytur

Brazili po përballet me përmbytje të mëdha. Sipas “The Guardian” më shumë se 48 persona kanë humbur jetën për shkak të reshjeve masive që shkaktuan përmbytje dhe dhjetëra të tjerë janë raportuar të humbur. Reshjet e dendura shkaktuan rrëshqitje të dheut në qytetet përgjatë bregdetit, duke rrezikuar me qindra familje ndërkohë që shumë rrugë janë bllokuar.

Shirat e dendur shkatërruan zonat bregdetare, ku në Sao Paulo uji vërshoi brenda nëpër shtëpi dhe përmbyti rrugët. Akset kryesore si autostrada Mogi-Bertioga dhe Rio-Santos u bllokuan gjithashtu, ndërsa qytetet të tjera të prekuranga janë Ilhabela, Caraguatatuba, Bertioga dhe Ubatuba.

Për shkak të rrëshqitjes së dherave dhe ndërtimit me cilësi të dobët, 1 800 persona mbetën të pastrehë, të cilët përkohësiht u vendosën shkolla, kopshte e kisha. Përvec zjarrëfikësve dhe policisë, në ndihmë të ekipeve janë edhe angazhuar edhe vullnetarë.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Alma Beqiri vodhi 3 mln €, avokati: Nuk ka përvetësim, por nuk rakordojmë shifrat me postën 'Adex'

Alma Beqiri vodhi 3 mln €, avokati: Nuk ka përvetësim, por nuk rakordojmë shifrat me postën 'Adex'