Përmbytje në qarkun e Lezhës, 880 hektarë tokë nën ujë! Akset rrugore pa probleme (VIDEO)

Reshjet e shiut kanë sjellë përmbytje në qarkun e Lezhës ku bashkia raporton se aktualisht janë 880 hektarë tokë nën ujë.

Hidrovoret punojnë me kapacitet të plotë për largimin e ujërave ku niveli i tyre është me tendencë ulje.

Rezervuaret janë në monitorim dhe momentalisht nuk paraqesin probleme

Kanalet e ujërave të larta ato të dyta dhe të treta janë në nivelet e larta të ujerave. Problematike paraqitet në kanalin e ujerave te larta Mamurras, në segmentin Gjorem, ku ka banesa me prani uji rreth tyre.

Furnizimi me energji elektrike dhe ujë të pijshëm, në tërësi është pa problem. Rrugët nacionale, rurale e bashkiake në tërësi janë të kalueshme. Probleme janë shfaqur sërish në akset rrugore, të fshatrave Gallatës dhe Vinjollës, të nj.ad.Milot, bashkia Kurbin, si dhe në aksin Rrëshen-Bukmir, bashkia Mirditë, nga rënia e inertëve ku po nderhyhet nga bashkitë për pastrimin e tyre.


Lajmi kryesor:

Reshjet e shiut, rrezikohet përmbytja e disa zonave! Në Fushë-Krujë mbi 50 banesa nën ujë! Në Durrës rinis lundrimi i trageteve! Meta thirrje qeverisë: Ndihmoni çdo qytetar (VIDEO)


E.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të nisë hetimet SPAK për të shpallurit non grata nga SHBA?×

Lajmi i fundit

John

Urimi i parë nga ndërkombëtarët! Basha takim ‘kokë më kokë’ me Sorecën! Ambasadori i BE: Folëm për situatën politike e integrimin në BE