Përmirësimi i ujësjellës-kanalizime... edhe uji me koncesion?

Përmirësimi i ujësjellës-kanalizime... edhe uji me koncesion?

TIRANË- Edhe uji me koncesion? Kjo është pikëpyetja e ngritur pas hedhjes për konsultim publik të një projektligji të hartuar nga Ministria e Infrastrukturës, për përmirësimin e rrjetit të ujësjellës-kanalizime.

Në relacionin shoqërues të projektligjit “Për Sektorin e Furnizimit me Ujë dhe Largimin, Grumbullimin e Trajtimin e Ujërave të Ndotura Urbane”  thuhet se qëllimi i tij është të ngrihet një kuadër ligjor që siguron krijimin e kushteve të përshtatshme për ofrimin e shërbimit të furnizimit me ujë të pijshëm, të grumbullimit, largimit dhe trajtimit të ujërave të ndotura në të gjithë vendin.

Ndërkohë përmirësimi i furnizimit me uji të pijshëm si dhe grumbullimin e largimin e ujërave të ndotura, mund të bëhet nëpërmjet një koncesioni të partneritetit publik privat.

Në nenin 25 të projektligjit “Për Sektorin e Furnizimit me Ujë dhe Largimin, Grumbullimin e Trajtimin e Ujërave të Ndotura Urbane” thuhet se dhëna me koncesion e këtyre shërbimeve apo me një marrëveshje të Partneritetit Publik privat do të bëhet sipas ligjin për koncesionet dhe partneritetin publik-privat dhe aktet nënligjore që përcaktojnë kërkesat dhe procedurat përkatëse. Kontrata koncesionare mund të nënshkruhet pas kryerjes së studimit të fizibilitetit i cili kryhet nga njësia e vetëqeverisjes vendore përkatëse dhe miratohet paraprakisht nga ministria përgjegjëse për infrastrukturën dhe nga ERRU-ja brenda 1 muaji nga paraqitja e tij.

Po ashtu argumentet e listuara si arsye që çuan në ndërmarrjen e kësaj nisme ligjore është rritja e performancës së këtij sektori si dhe rritjen e cilësisë së shërbimeve ndaj konsumatoreve nga shoqëritë Ujësjellës-Kanalizime, pasi prej dekadash vuan nga problemet financiare dhe cilësia jo e kënaqshme e shërbimeve të ofruara për konsumatorët. Ky vit ishte një nga më problematikët sa i takon furnizimit me uji të pijshëm, pasi në shumë qytete të vendit ka pasur mungesë disa javore të ujit të pijshëm.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dona: 03/11/2019 15:45

  EDI RAMA MOS E JEP UJIN ME KONCESION SE NUK DO TE JAPIM ASNJE VOTE,,KUR TE BEHEN ZGJEDHJET,,,mos u bej shk**dhate....

  Përgjigju
 • Sula: 03/11/2019 10:08

  Jepni grate dhe motrat me koncension dhe keputni qafen qeveri hajdute. Zoti do ju mallkoje or qena qeveritar qe e bete kete vend si faqa e zeze.Do kujtoheni si qeveria me grabitqare ne histori bashke me Nanon dhe Saliun.Ju nuk jeni socialist por nje sekt qe jeni vendos te vidhni shqiptaret . Ed Rama merr Rilindhen dhe ik nga PS se ja je bo borxh elektoratit socialist me model ekonomik tip Soris super liberal . SPAKU duhet te hape dosjet e privatizimeve dhe koncendioneve ku te gjitha kontratat jane ne dem te shtetit dhe popullit shqiptar . Ed Rama mori besimin e popullit dhe beri sic u desh qefi ne pronat dhe oarate e shqiptareve.Krim

  Përgjigju
 • Trala zura nje gale: 03/11/2019 01:20

  Ky me PPP-te po ja kalon edhe vendeve me te zhvilluara.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi