Përmirësohet punësimi por nuk arrin shifrat e 2019, probleme në bujqësi! INSTAT: Në fund të 2021 papunësia ishte 11.4%

Përmirësohet punësimi por nuk arrin shifrat e 2019, probleme në bujqësi! INSTAT: Në fund të 2021 papunësia ishte 11.4%

Foto ilustruese

Shkalla zyrtare e papunësisë në fund të vitit të kaluar, rezulton të jetë 11.4% duke u ulur me 0.4% në raport me tremujorin e parë të vitit 2020, ndërsa në raport me tremujorin e tretë të vitit të kaluar kur ishte sezoni veror papunësia është rritur me 0.1%. Kjo rritje e lehtë e papunësisë në këtë periudhë lidhet me punësimet sezonale që ndodhin gjatë sezonit turistik.

Shkalla më e lartë e papunësisë sipas INSTAT është tek grupmosha 15-29 vjeç, me 20,6% duke pësuar rritje nga tremujori i tretë kur ky nivel ishte 19.9%.

Ndërkohë sipas të dhënave të INSTAT shkalla e punësimit për popullsinë 15 deri 64 vjeç është rritur me 2.7% në raport me tremujorin e katër të vitit 2020.  Pavarësisht përmirësimit të punësimit, në raport me vitin 2019, janë më shumë se 10 mijë të punësuar më pak se në tremujorin e katër të vitit 2019, kur nuk kishte nisur pandemia COVID-19.

“Punësimi rritet me 7,5 % në sektorin e industrisë, me 7,2 % në sektorin e shërbimeve, ndërsa ulet me 5,3 % në sektorin e bujqësisë. Krahasuar me tremujorin e mëparshëm, në tremujorin e katërt 2021, punësimi për popullsinë 15 vjeç e lart u ul me 0,3 %. Punësimi u ul me 1,0 % në sektorin e industrisë, me 0,2 % në sektorin e shërbimeve, dhe u rrit me 0,2 % në sektorin e bujqësisë”, thuhet në raportin e INSTAT.

Sipas raportit në tremujorin e katërt të vitit 2021 rreth 17,7% e popullsisë ekonomikisht jo-aktive dhe në moshë pune të moshës 15- 64 vjeç ishin duke përmbushur detyrat shtëpiake, 10,1 % e saj ishte në pension ose pension të parakohshëm, ndërsa 11,2 % në paaftësi të përhershme.

Nga ana tjetër është ulur numri i qytetarëve që klasifikohen të dekurajuar për punë.

“Gjatë tremujorit të katërt 2021, 11,7 % e popullsisë ekonomikisht jo-aktive (në grup-moshën 15-64 vjeç) deklaruan se nuk po kërkonin punë pasi besonin se nuk ka punë të disponueshme, pra klasifikohen si të papunë të dekurajuar. Të rinjtë e moshës 15-29 vjeç që deklaruan se janë nxënës/studentë ose në trajnim përbëjnë 72,1 % të rinjve ekonomikisht jo-aktivë. Ndër të rinjtë e moshës 15-29 vjeç ekonomikisht jo-aktivë, 9,0 % klasifikohen si të papunë të dekurajuar. Në popullsinë e moshës 30-64 vjeç, ky grup përbën 14,7 % të popullsisë ekonomikisht jo-aktive të kësaj grup-moshe”, thuhet ndër të tjera në raport.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?

Pse qeveritë e botës po godasin TikTok?