Përpeq me petë të pjekura nga zonja Albana

Përpeq me petë të pjekura

Përbërësit:

  • Petë të pjekura
  • 1.5 litra qumësht
  • 1 lgj kripë
  • 2 vezë
  • 1 fç vaj
  • 200 gr ajkë

Përgatitja:

Në një enë rrahim vezët, shtojmë qumështin, kripën, ajkën e kosit, vajin dhe i përziejmë mirë. Shtrojmë në tavë petët e para duke i spërkatur me masën e përgatitur. Shtojmë petët e tjera pasi i thërrmojmë dhe të gjithë masën e shtojmë sipër. E vendosim tavën të piqet në furrë në temperaturën 220 gradë Celsius për 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions

Leverkusen thyen rekordin e Bayernit dhe sheh nga titulli, Bologna është për Champions