Përplasje mes karteleve të Sinaloas dhe Jaliscos në Meksikë, vdesin 8 persona dhe plagosen 5 të tjerë

Përplasje mes karteleve të Sinaloas dhe Jaliscos në Meksikë, vdesin 8 persona dhe plagosen 5 të tjerë

Foto nga vendi i ngjarjes

Tetë persona vdiqën dhe pesë u plagosën në një të shtëna në një klub nate të ngarkuar në qytetin Jerez, në veri të Meksikës të dielën.

Incidenti në shtetin Zacatecas ndodhi vonë të premten deri të shtunën kur disa persona të armatosur, pasi mbërritën në një lokal me dy automjete, hynë brenda dhe filluan të qëllonin pa dallim.

Gjashtë persona vdiqën në vend dhe dy të tjerë vdiqën gjatë marrjes së ndihmës mjekësore, ndërkohë që pesë persona mbetën të shtruar në spital për plagët e marra nga armët e zjarrit.

Mediat lokale thanë se viktimat përfshinin punonjës të klubit, muzikantë dhe klientë. Dëshmitarët thanë se njerëzit u kapën nga paniku pasi dyshemeja e klubit u përmbyt në gjak.

Zacatecas ka qenë skena e betejave të përgjakshme në terren midis karteleve të drogës Jalisco dhe Sinaloa. Kreu i Administratës së Zbatimit të Drogës i tha CBS News se dy kartelet qëndrojnë pas heroinës në SHBA që po vret dhjetëra mijëra amerikanë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)