Përplasjet në veri të Kosovës, nis në Moldavi takimi mes Osmanit, kancelarit gjerman Scholz dhe presidentit Macron

Përplasjet në veri të Kosovës, nis në Moldavi takimi mes Osmanit, kancelarit gjerman Scholz dhe presidentit Macron

Ka nisur takimi mes presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani me kancelarin e Gjermanisë Olaf Scholz dhe presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Takimi është duke u mbajtur në Kishinau të Moldavisë ku po mbahet samiti i dytë i Komunitetit Politik Evropian.

Pritet që temë kryesore e takimit të jetë situata e fundit e sigurisë në rajon e në veçanti, ajo në veri të Kosovës.

Siç shihet edhe nga fotografitë e bërë publike nga mediat në Kosovës, në njërën anë janë të ulur kancelari Scholz e presidenti Macron.

Ndërkohë, në anën tjetër, presidentja Osmani është e shoqëruar nga shefi i kabinetit, Blerim Vela dhe ambasadori i Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami.


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri të Kosovës, Franca dhe Gjermania kërkojnë ripërsëritjen e zgjedhjeve në 4 komunat! Osmani: Të gatshëm ta shqyrtojmë këtë mundësi


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Dortmund-Milan dhe Newcastle Paris SG, grupi 'i ferrit' në Champions vjen sonte me dy superpërballje! Në fushë edhe Barça me Man City-n

Dortmund-Milan dhe Newcastle Paris SG, grupi 'i ferrit' në Champions vjen sonte me dy superpërballje! Në fushë edhe Barça me Man City-n