Disa këshilla të çuditshme për shëndetin tuaj, po të mos i provoni s'do t'i besoni!

Foto ilustruese

Shumë metoda për të përmirësuar shëndetin tuaj janë mjaft të thjeshta: të humbni peshë, hani më shumë për të rritur energjinë tuaj, bëni më shumë gjumë, për të parandaluar dehidratim, pini më shumë ujë.

5 këshillat e mëposhtme vërtetë funksionojnë, mirëpo janë të çuditshme për të qenë të besueshme pa i provuar:

1-Për dhëmbë më të shëndetshëm, mos i lani menjëherë pas ngrënies. Mos i pastroni dhëmbët menjëherë pas ngrënies dhe pijes, veçanërisht nëse ushqimi ka qenë acidik.

2-Kur jeni të lodhur, shmangni pijet energjetike. Pijet energjetike përmbajnë pesë herë më tepër kafeinë sesa kafeja, si dhe vijnë me efekte anësore të pakëndshme si: nervozizmi, rrahja e shpejtë e zemrës, iritimin etj.

3-Kur jeni të fryrë, pini më tepër ujë. Kur ndjeheni të fryrë, pirja e ujit do ju duket se vetëm do e përkeqësojë gjendjen mirëpo shpesh edhe mund të ndihmojë. Nëse jeni në dietë të lartë me fibra atëherë trupit tuaj i duhet më tepër ujë që të funksionojë në mënyrë më efikase.

4-Shkruani shënimet me dorë.

Të shkruani shënimet me tastjerë ju bën të shkruani më shpejtë dhe më shumë, mirëpo nëse e bëni këtë gjë me dorë do të mbani mend ato që keni shkruar./revistawho.com

  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë