Fokat e veçanta 'vizitojnë' Vlorën, një peshkaqen bishtdhelpër bie në rrjetë (VIDEO)

Bregdeti i Vlorës ka pasur një vizitor të veçantë ditën e sotme, një fokë murgeshe. Ajo është filmuar nga kamerat paraditen e sotme në Vlorë duke tërhequr vëmendjen. Por, kjo nuk është hera e parë që në Vlorë janë parë të tilla specie. Në gusht të vitit 2012 po në Vlorë, në afërsi të “Gjirit të Ariut” në jug u fotografua një tjetër fokë, po ashtu edhe pak javë më parë.

Sipas profesorit italian të zoologjisë, Antonio Terlizi kjo është fokë murgeshë që për t’u riprodhuar ka nevojë për ambiente të posaçme e shumë të qeta, dhe kjo sipas tij, e bën shumë të rëndësishëm faktin që foka është shfaqur në brigjet shqiptare. Drejtori i Muzeut të Mjedisit në Leçe të Italisë theksonte se "brigjet shqiptare janë kryesisht të virgjëra ndaj dhe ofrojnë një habitat ideal për fokën murgeshë".

Por cfarë janë fokat murgeshë? Në të gjithë botën mendohet se janë 600 ekzemplar. Fokat murgesha janë foka pa veshë të fisit Monachini. Janë fokat e vetme pa veshë që gjendet në rajonet me klimë tropikale. Ka dy gjini të fokave murgesha, Monachus dhe Neomonachus, që përmbajnë tre lloje: fokën e Mesdheut (Monachus monachus), fokën e Havait (Neomonachus schauinslandi) dhe fokën e Karaibeve (Neomonachus tropicali), që u zhduk në shekullin e 20-të. Të dy llojet e gjalla janë shumë të rralla dhe janë në rrezik të zhdukjes.

Ndërkohë që sot një peshkaqen bishtdhelpër ka rënë në rrjetat e peshkatarëve në afërsi të Gjirit të Vlorës. Peshkatarët thonë se ky lloj peshkaqeni është i parrezikshëm por ngrohja globale ka bërë që kohet e fundit në rrjetë të bien specie të tilla, por edhe të rrezikshëm. Report Tv sjell pamjet e peshkaqenit që ra në rrjetat e peshkatarëve të Vlorës. Peshkaqeni është 3.2 metra dhe peshon 120 kg. 

Peshkaqeni bishtdhelpër që ngeci në rrjetat e peshkatarëve në Vlorë

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fredi: 26/03/2019 14:12

  Shyqyr, më në fund krijesat e detit po duken në Vlorë senper 30 vjet xhuxhëria gjoksgropë me skafe nuk la fokë e delfin pa vrarë.

  Përgjigju
  • lexuesi: 26/03/2019 15:58

   Fredi dil njëherë nga Vlora dhe do shohësh që ata që gjuajnë janë lloi-lloi... Gjithmonë kur të të çojë autobusi, mos u nxito!

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

'Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë e ti shkon e gjen shqipet' Edhe Rama në Dortmund për ndeshjen Itali - Shqipëri

'Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë e ti shkon e gjen shqipet' Edhe Rama në Dortmund për ndeshjen Itali - Shqipëri