Petë misri me jeshillëqe nga zonja Albana

Petë misri me jeshillëqe

Përbërësit:

 • 800 gr miell misri
 • 3 lugë gjalpë të tretur
 • 1 filxhan çaji vaj ulliri
 • 3 tufa jeshillëqe
 • 1 litër qumësht
 • 4 kokrra vezë
 • 2 tufa kopër
 • 2 të verdha veze
 • Dhiozmë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pastrojmë mirë jeshillëqet duke i larë me ujë të bollshëm. Më pas i shtypim fort me pak kripë dhe i shtrydhim që të kullojnë lëngun e tyre. Shtojmë dhiozmën dhe koprën të prerë imët si dhe vajin e ullirit. Më pas vezët e rrahura, qumështin, kripën dhe piperin. Në një tas përziejmë miellin e misrit me gjalpin e tretur, vajin e ullirit si dhe pakëz ujë me kripë. E zëmë si brumë byreku të fortë. Më pas lyejmë anembanë tepsinë me vaj ulliri. Brumin e bëjmë si petë të trashë, e shtrojmë në tepsi dhe anët i shtypim me pirun. E fusim në furrë për pak minuta që të piqet. Pasi e nxjerrim nga furra hedhim masën e përgatitur me jeshillëqe, vezë dhe qumësht, e nivelojmë mirë. Rrahim në një enë 2 të verdha veze, me pak qumësht e vaj ulliri dhe ja shtrojmë sipër tavës. E pjekim në furrë në 200 gradë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë