Petulla të mbushura me sherbet nga zonja Albana

Petulla/Sfoljata të tiganisura me sherbet

Përbërësit:

 • Brumë sfoljate
 • 300 gr bajame të grira
 • 2 kokrra vezë
 • 75 gr sheqer
 • 1 kg sheqer
 • 500 ml ujë
 • Vaj për skuqje
 • Kanellë

Përgatitja:

Presim brumin sfoljat në copa sa një arrë e madhe. Vëmë në një tas porcelani 75 gr sheqer, kanellën, hedhim vezët dhe së bashku me bajamet i punojmë që të bëhet një masë. Hapen copat e sfoljatës në peta të holla dhe u japim formë të rrumbullakët, vëmë në mes nga një lugë mbushje, mbyllim mirë anët që të mos dalë mbushja dhe i skuqim në tigan. Më pas hedhim shurupin e përgatitur me 1 kg sheqer dhe 1/2 litër ujë. I kullojmë nga shurupi, i vëmë në pjatancë në formë piramide dhe i spërkatim me kanellë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut