Pezull Vetingu në Polici/ Ende s’ka Komision të Jashtëm për të bërë vlerësimin

Ende pa rezultate Vetingu në Policinë e Shtetit.

Që në nisje të këtij procesi, ka patur probleme me afatet dhe dokumentat që uniformat blu duhet të dorëzonin. Procesi filloi zyrtarisht në datën 6 prill  dhe dorëzimi i formularit përfundoi në datën 5 maj.

Sipas burimeve të Report Tv, para nisjes së procesit nga policia e Shtetit janë vetëlarguar 200 efektivë policie, si shefa komisariatesh, specialistë apo edhe efektivë të thjeshtë, ndërsa nga radhët e drejtuesve janë larguar vetëm 4 drejtues.

Por edhe pse dokumentacioni tashmë është dorëzuar nga 8500 efektivë të Policisë së Shtetit, ende nuk ka filluar procesi i vlerësimit të tyre.

Zëvendës ministri Julian Hodaj, është shprehur më herët se në javët e para të qershorit, priteshin rezultatet e para nga Vettingu në Polici.

Ngërçi qëndron në krijimin e Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit, organ që pritet të vlerësojë dokumentacionin e dorëzuar.

Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta, në një lidhje direkte para Ministrisë së Brendshme, ka raportuar për ecurinë  e këtij procesi.

Gazetari ka thënë se ky Komision ende nuk është krijuar, pasi në datën 18 qershor, Ministria e Brendshme ka publikuar 80 emrat e kandidatëve që plotësojnë kushtet për t’u bërë pjesë e Komisionit.

Gjatë kohës që gazetari Rusta po raportonte para Ministrisë së Brendshme, në ministri ka nxituar të hyjë, zëvendës ministri Julian Hodaj. I pyetur për rezultatet e Vetingut në Polici dhe ecurinë e verifikimit të dokumentacionit, Hodaj nuk ka pranuar të komentojë.

“Jo komente ju lutem”,-ka thënë Hodaj.

Procesi i Vetingut në Policinë e Shtetit pritet të zgjasë dy vite. Ky ‘aksion’ u ndërmor nga qeveria socialiste dhe ministri Fatmir Xhafaj pas akuzave për inkriminim të policisë dhe drejtuesve kryesorë. Përfundimi i Vetingut synon të rikthejë besimin tek Policia e Shtetit, si dhe të pastrojë policinë nga të inkriminuarit dhe lidhjet me botën e krimit.


(Njoftimi i Ministrisë së Brendshme për kandidatët për komisionin)


  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Agron Duka ‘përfshinë’ edhe të vëllanë në fushatë: Me 25 prill do bëjmë gol të gjithë bashkë