Piroshki me kima / Pite të mbushura nga zonja Albana

Piroshki me kima

Përbërësit:

Për brumin:

 • 500 gr miell
 • 30 gr maja birre
 • 1 lugë supe sheqer
 • 1-2 lugë miell
 • 1/2 filxhan qumësht
 • 1/3 lugë kripë
 • 1 vezë
 • Gjalpë

Për mbushjen:

 • 500 gr mish i grirë
 • 1 qepë
 • 2 vezë të ziera
 • 1 tufë majdanoz
 • 100 gr djathë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Me majanë, sheqerin, pak miell dhe qumështin e vakët, përgatitim majanë duke e lënë në vend të ngrohtë që të fryhet. Më pas majanë e ardhur e hedhim në miellin të hapur gropë në mes. Shtojmë vezën, kripën, gjalpin si dhe aq qumësht sa të zihet një brumë mesatar, të cilin e lëmë të pushojë në vend të ngrohtë mbuluar me pecetë kuzhine.

Më pas brumin e ndajmë në dy pjesë dhe e hapim në petë në trashësinë e gishtit dhe me një gotë uji e presim brumin në disqe të rrumbullakët. Në mes, vendosim mbushjen e kimasë që kemi përgatitur me mish të grirë, qepë, kripë, piper, djathë të grirë dhe vezë të ziera të grira imët. Palosim me kujdes anët. I sperkasim piroshkat me pak miell dhe i lëmë të vijnë pak minuta mbuluar me pecetë. Më pas i vendosim në furrë të piqen në temperaturë mesatare ose mund të skuqen me vaj në tigan.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

'Unë do të merrem me gjithçka, sot do kryhet ajo punë', Detaje të reja nga dosja e Prokurorisë për rastin e vrasjes së Liridona Murseli

'Unë do të merrem me gjithçka, sot do kryhet ajo punë', Detaje të reja nga dosja e Prokurorisë për rastin e vrasjes së Liridona Murseli