Piroshki me mish, receta ruse e piteve të mbushura nga zonja Albana

Piroshki me mish      

Përbërësit:

Për brumin:

 • 1 kg miell
 • 30 gr maja birre
 • 1 ls sheqer
 • 1/2 fç qumësht
 • 1 vezë
 • Kripë
 • Gjalpë
 • Ujë sa të marrë

Për mbushjen:

 • 300 gr mish i grirë
 • 1 qepë mesatare
 • 1 vezë të zier
 • 1 tufë majdanoz
 • 100 gr djathë

Përgatitja:

Me majanë, sheqerin, 2-3 lugë miell dhe qumështin e vakët, përgatitim majanë duke e lënë në vend të ngrohtë që të fryhet. Pas këtij veprimi, majanë e ardhur e hedhim në miellin të hapur gropë në mes. Shtojmë vezën, kripën, gjalpin si dhe aq ujë sa të zihet një brumë mesatar, të cilin e vendosim në vend të ngrohtë mbuluar me pecetë që të vijë. Në vijim, brumin e ndajmë në dy pjesë dhe e hapim në petë në trashësinë e gishtit dhe me një gotë uji presim brumin në disqe të rrumbullakta. Në mes, vendosim mbushjen e kimasë që kemi përgatitur dhe palosim me kujdes anët. I lëmë që të fryhen në një pecetë të spërkatur me miell. I vendosim piroshkat në tavë që të piqen në furrë mesatare ose i skuqim me vaj në tigan.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut