Plani britanik për dëbimin e emigrantëve, OKB: Shumë shqetësues, do penalizonte ata që kanë vërtetë nevojë për azil

Plani britanik për dëbimin e emigrantëve, OKB: Shumë shqetësues, do penalizonte ata që kanë vërtetë nevojë për azil

Kryeministri britanik Rishi Sunak prezantoi një ditë më parë projektligjin për dëbimin e emigrantëve, por Agjencia e Kombeve të Bashkuara thotë se ky projeligj i propozuar nga qeveria britanike është shumë shqetësues dhe shkel të drejtat e njeriut.

Përfaqësuesja e UNHCR-së në Mbretërinë e Bashkuar, Vicky Tennant, i tha BBC-së se ky ligj do të bllokonte edhe qëndrimin e atyre emigrantëve që kanë një arsye të vërtetë për të emigruar. Sipas saj, kjo masë do të shkelte ligjin ndërkombëtar dhe nuk është e nevojshme për të ndaluar kalimet në kanalin e La Mansh.

"Ne jemi shumë të shqetësuar. Kjo në fakt po mbyll qasjen në azil në MB për njerëzit që vijnë në mënyrë të parregullt. Ne besojmë se është një shkelje e qartë e Konventës së Refugjatëve dhe mbani mend se edhe njerëzit me pretendime shumë bindëse thjesht nuk do të kenë mundësinë t'i parashtrojnë ato."

Konventa për Refugjatët, e rënë dakord për herë të parë në 1951, është një traktat shumëpalësh që përcakton se kush kualifikohet si refugjat dhe detyrimet e shteteve nënshkruese për t'i mbrojtur ata.

Zonja Tennant tha se Mbretëria e Bashkuar ka një "traditë të gjatë humanitare" dhe se çështjet me migracionin mund të trajtohen me kontrolle të duhura dhe një sistem të administruar më mirë.

"Vëreni sistemin e azilit të funksionojë," tha ajo. "Bëni një proces të drejtë, efikas dhe më të shpejtë të procesit të azilit.

"Nëse njerëzit nuk kanë të drejtë për azil, kthejini ata në vendet e tyre dhe nëse kanë, atëherë lejojini të integrohen dhe ta çojnë këtë proces shumë më shpejt."

Sipas projekligjit të të qeverisë britanike, personave që hyjnë në mënyrë të paligjshme në vend nuk do t’u lejohet të bëjnë kërkesë për azil dhe do të dëbohen në vendet e tyre apo në të ashtuquajturat vende të treta të sigurta.

Sunak, e ka përcaktuar si një prej pesë përparësive të tij ndalimin e anijeve, pasi numri i emigrantëve që mbërritën në bregun jugor të Anglisë kapërceu në mbi 45 mijë vitin e kaluar. Kushdo që zbulohet se ka hyrë ilegalisht në vend do të bllokohet gjithashtu për nënshtetësisë britanike në të ardhmen.

Kryeministri Rishi Sunak ka thënë se ai është "i gatshëm për luftë" për të sjellë ligjin dhe për të kapërcyer çdo sfidë ligjore. Por, laburistët kanë thënë se planet rrezikojnë të "përkeqësojnë kaosin".

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Politika: 09/03/2023 01:49

  Britania nuk duhet tu jape shqiptareve azil por duhet free visa , pra liberalizim vizash , po ashtu shqiperia cdo emigrant qe kap duhet ta dergoje ne shtetin e sigurte me te afërt! Pse dy indiantet sulmojne Shqiptwret ?! Per te mos u quajtur rracist (pasi albania jane white) ne fakt India si shtet ka dhe konflikt me Soros per organizaten humanitare ne Indi dhe gjera politike ! Ne 1993 Soros njihet ne Angli si personi (gjeniu) qe "theu Banken e Anglise" pra fitoj 999 mil £ ne nje dite (1bilion) vetem nga kursi kembimit duke pare keto fakte historike dhe duke pare miqesine qe ka politika shqiptare me gjeniun "u gjet" te targetoj shqiptaret! Ne fakt anijet masive u "testuan" ne lekuren eShqiptareve me anijen Vlora etj pra anijet me 20,000 njerez ne vitet 90' ishin test per europen dhe sot ne Itali shqiptaret nuk ndihen te huaj pas 2/3 dekadash! po ashtu "efekti Gadaff Libi" qe dha efekt domino sic njihet si fakt tregon qe Europa (qe ka edhe Azine dhe Afriken afer ) ka shans miksimi mesa duket Rusia po shkon drejt elemenit aziatik (kinez) Europa jugore drejt veriut afrikes(marok Egjipt tunizi) etj! Azili duhet te jepet sipas rajoneve, psh nese lufta ne Europe cdo europain te kete te drejte ne nje shtet te sigurt ne Europe , nese Lufta ne Azi ato shtetas aziatik te dtejte azili vetem ne nje vend sigurt aziatik! Lufte ne afrike ashtu edhe ata azil ne nje vend sigurt Afrikan (Marok South Afrika Tunizi etj etj)! Ndaj politika behet nga ata qe jane vertet gjeni, as Italia qe eshte super fuqi nuk e pyet njeri per superplanet e 2020-2080 agjenda boterore ndaj them nese shqiptaret ikin te gjithe ne Angli dhe rrine atje 60-70 vite ne Angli qe bie shi gjithe vitin lind pyetja po ne shqiperi kush mbetet ? Kush vjen? Ndaj them ne 1991 Albania kishte 3.2 mil banore dhe nga keto iken gjysma sot jemi 4.5 nese do kishim ritmet e 1991 do ishim 6-7 milion, nese do ishte shqiperia nje shtet qe shet bukë do prodhoheshin ne 1991 3.2 milion buke dhe nga 1€ buka kemi 3.2mil€ nese sot do prodhohet buke dhe kemi 2.5mil banor kemi 2.5 mil € buke te shitura pra perpara ishte tregu 3.2 tani 2.5€ ndaj ne 1991 ishin 70% moshe e re pune mosha mesatare 26 vjec (sot 29) ! Shqiperia (por edhe Greqi Itali) jane goditur shume nga mungesa e zhvillimit qendrushem dhe teknologjis! Uroj te vijjne dite me te mira 300 dite me diell nga 365 ndaj nese shqiptaret ikin besoj do na zejne vendin tone sic ndihen sot britaniket te huaj ne angli (pasi atje ka shume element indian) , nese ne itali ne 2060 do kishim nje kryeminister afrikan qe erdhi me anije te vogla do na dukej qudi! Shqiptaret vuajne per miq te mire ! Uroj qe brezi i ri ta kuptoje qe shqipweria eshte e jona politikanet ikin , ne varreza do i gjeni ne 2070 do vijne te tjere rendesi ka si eshte shqiperia ... kjo nuk dihet mbetet per tu pare !

  Përgjigju
 • Altini: 08/03/2023 11:53

  O Besnik une nuk jetoj ne Angli. Por mendoje sikur ne Shqiperine tone te vijne afrikane e arab e aziatike aq shume sa njerzit qe jetojne atje te mos e ndjejnz me veten se jane ne Shqiperi. Akoma se kupton situaten se çpo ndodh? Mori fund Evropa or mik. Shiko Francen, Gjermanine, Belgjiken,Italine, Angline.

  Përgjigju
  • Abetare: 09/03/2023 01:52

   Erdhen me avion ne shqiperi Afganet si zoterinj dhe i mbajtem si miq ne Plazh ne Shengjin apo e keni harruar?! Shqiptaret me kamion te tjere me avion ! problemi mbetet qe nuk jepet azil nese sje ne lufte por as njerez nuk merren nga fundi botes me avjon ushtarak dhe te plasen ne plazh! Ndaj shqiptaret e kane pare ku flen "lepuri" dhe paraja flejne be londer Bankat me te medha

  • Dritan: 08/03/2023 19:47

   O Altin une kame jetuar qe NGa 97 dhe ne votin 2000 parlamenti angles diskutuan qe MBAs 100 viteve te ardhshem si dote ishte rracae hardhe me ate me ngjyre dhe statistical dolen qe rraca me ngjyre dinote me te bardhen dhe cfar mendimi Mori bllokoje rracen me ngjyr nuk u dha letra por beri te gjithe shqiprar dhe kosovar ketu nuk flitet per hardhjen e Pakistanis apo India nuke e Di po e kupton apo Jo ketu po flitet per nje rracizem te hapur ketu po flite per te gjithe ata shqiprar qe Kane dhe kotribojen ne ekonomin e Britanis po I poshtrojen ketu po diskriminon dhe nje Femi qe nuke Di cfar dote thote emigrant ketu eshte fjala per nje grua endar NGa Burri per abusing per nje djale Nene qe I rrezikohet keta ketu behet fjale per ATO familje qe Jane ne gjake ketu po kerkoje tena poshtrojen si kombe te na zhdukin fare respekte

 • Altin Lek: 08/03/2023 09:17

  OKB dmth te vije gjithe arabia dhe afrika ne Angli e ta bejne te pabanueshem per vendasit qe te ndihen ne vend te huaj ne vendin e vet…???

  Përgjigju
  • Besnik: 08/03/2023 10:13

   Hajde mendje hajde. O Altin po qëkur qenke bërë kaq British i flaktë dhe po shqetësohesh kaq shumë për vendin tënd?

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D