Pogradec/ I mbrojtur nga UNESCO, Ohri rrezikon të kthehet në kënetë! Në liqen derdhen ujëra të zeza të papërpunuara! Eksperti ngre alarmin: Ndotja mbi normë

Liqeni i Ohrit, në territorin e Pogradecit vazhdon të ketë nivel të lartë ndotje, që shkaktohet nga derdhja e lumenjve. Ato mbarnin me vetë ujërat e zeza të papërpunuara të fshatrave, që përfundojnë në liqen.

“Disa lumenj që hyjnë në liqen kanë ndotje bakteroli e-coli disa herë më i lartë se norma. Është e konsideruesgme në disa raste, një pjesë e vendabanime s’janë të lidhura me rrjetin e kanalizimeve”, tha eksperti i medisit Arjan Merolli.

Përpos lumenjve, liqeni vazhdon të ndotet edhe nga ujërat e zeza të qytetit të Pogradecit, edhe pse 10 vite me parë është ndërtuar një impian për trajtimin dhe filtrimin e ujërave para se të derdhen në liqen.

“Këtu është një kanal i derdhjes së ujërave pas trajtimit, por tregon se ka prezencë të lartë të fosforit. E tregon shkumëzimi”, tha eksperti i medisit Arjan Merolli.

Dëmet janë të konsiderueshme në florën dhe faunën e liqenit të Ohrit, i cili mbrohet nga UNESCO, thotë për Report TV eksperti i mjedisit Arjan Merolli.

“Dëmet jo vetëm tek pushiuest që lahen në liqen por tek kualiteti e ujit, nëse kjo vazhdon të përsëritet transformohet uji dhe mos e dhëntë zoti rrezikon të kthyehet në kënetë!”, tha eksperti i medisit Arjan Merolli.

Report Tv u interesua pranë Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor në Pogradec, e cila tha se analizat janë kryer gjatë sezonit veror. Në korrik uji i liqenit ka rezultuar me përmbajtje të lartë bakteriale, por parametrat janë përmirësuar në gusht. Gjatë 4 muajve të fundit ky institucion nuk ka kryer më asnjë matje për nivelin e ndotjes në liqenin e Ohrit!

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 13/12/2022 23:57

  Liq.i Pogradecit ka per t'u kthyer ne kenete nje dite sido qe te jete,sepse askush nuk mban nen kontroll shtimin e kallamishteve,shto ketu dhe ujrat e zeza e cfare mund te mbajne neper rrenje kallamishtet,plera,ujra te ndenjura,etj dhe pasojat kane per te qene katastrofike.Kur shkoja me pushime atje kur isha e vogel me kujtohet kur shikoja grate pogradecare qe lanin rrobat ne liqen.Ujerat ne ate kohe ishin shume te paster.

  Përgjigju
 • arturi: 13/12/2022 16:52

  po sigurisht qe do derdhin ujrat e zeza ne liqen ,,,sepse qeveria i vjedh leket,,,i lene bashkite pa fonde dhe investime ,,,,,me ahmetajn e ramen dhe nuk ka leke per deboratore dhe kanale qe te cojne ujrat e zexa ne lume te perpupuara.....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar