Policë kartoni në rrugë? Mënyra gjeniale që do të vihet në zbatim në verë për të ‘trembur’ shoferët në Maqedoninë e Veriut (FOTO)

Policë kartoni në rrugë? Mënyra gjeniale që do të vihet në zbatim në verë për të ‘trembur’ shoferët në Maqedoninë e Veriut (FOTO)

Polic kartoni në rrugë në Maqedoninë e Veriut

MAQEDONI E VERIUT- Policë kartoni në rrugë? Po, kjo tani më është fakt dhe është vendosur në rrugët e Maqedonisë se Veriu. Qëllimi është vetëm një, që shoferët ‘të tremben’ dhe të ulin shpejtësinë dhe parandalimin e aksidenteve.

 “Ka filluar një projekt i ri, ku kemi përgatitur maketë apo model të një polici të rrejshëm i cili është duke matura lëvizjen shpejtësisë së automjeteve me radar me qëllim që të reagojë sadopak te vozitësit që të respektojnë rregullat në komunikacion, të përshtatin shpejtësinë sipas kushteve të rrugës me qëllim që të parandalohen edhe aksident rrugore që ndodhin”, tregon Fatmir Rexhepi, zëdhënës i SPB Tetovë.

Policia planifikon të sigurojë edhe disa maketa të tilla të kartonit, të cilat do të vendosen në funksion gjatë muajve të verës.

 “Policë të këtillë të improvizuar mund të hasësh edhe në rrugë rajonale, por edhe magjistrale. Qëllimi është që të shoferët të ulin shpejtësinë dhe të shmangin aksidentet”, shtoi ai.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Ura e Kukësit drejt përfundimit

FOTOLAJM/ Ura e Kukësit drejt përfundimit