Policia Indiane 'arreston pëllumbin'
akuzohet se është 'spiun' pakistanez 

Policia Indiane 'arreston pëllumbin'<br />akuzohet se është 'spiun' pakistanez 
Një gjë e pazakontë ka ndodhur në Indi. Policia Indiane ka “arrestuar” një pëllumb pasi dyshohet se është një “spiun pakistanez” sepse kur u kap mbante një mesazh dhe një pajisje dhe dyshohet se ai kishte për qëllim të çonte mesanzhin diku.

“Arrestimi” i shpendit “ të rrezikshëm” u bë në afërsi të kufirit me Pakistanin nga oficerët indianë të cilët e pikasën atë, pasi ai mbante një adrese dhe një numri telefoni.

Mesazhi i stampuar që ju gjet ishte pak e vështirë të deshifrohej dhe shkaktoi konfuzion tek policën indianë pasi shënimi ishte në gjuhën Urdu, gjuha kombëtare e Pakistanit dhe numri i telefonit ishte gjithashtu i shkruar në gjuhën pakistaneze.

Policia tha se nuk u gjetën mesazhe të tjera por gjithsesi masat për ruajtjen e kufirit vijuan të qëndronin në gadishmëri të plotë. Inspektor i lartë i policisë, Rakesh Kaushal Pathankot tha për Times of India se deri tani nuk është gjetuar asnjë i dyshur edhe pse shpendi është ruajtur gjatë gjithë kohës.

“Asgjë dyshuese nuk është gjetur, por ne e  kemi mbajtur shpendin në ‘paraburgim’.  Ky është një rast i rrallë i një zogu nga Pakistani që kapet këtu. Ne kemi kapur disa spiunë. Zona është e ndjeshme, duke pasur parasysh afërsinë e saj me Jammu, ku infiltrimi është mjaft i zakonshëm”, - tha ai.
 
Pëllumbi  u gjet në një ditë kur midis dy vendeve po zhvillohej një takim për sigurinë midis zyrtarëve të policisë së dy vendeve.
pellumb
Redaksia Online
(o.b/ Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol