Gledis Nano urdhër Policisë Kriminale: Patrulloni vijën bregdetare dhe filmoni çdo manovër të rrezikshme të mjeteve lundruese

Policia e Shtetit ka paralajmeruar se duke nisur nga muaji gusht do të shtohen masat për mbarvajtjen se sezonit turistik, nisur nga fluksi i lartë i turistëve, vizitorëve dhe bashkëkombësve që vijnë në Shqipëri për të kaluar pushimet.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Gledis Nano ka urdhëruar që të caktohen punonjës policie, kryesisht të Policisë Kriminale a të Rendit, për të patrulluar në vijën bregdetare, aty ku ka grumbullime masive të pushuesve dhe të filmojnë çdo rast të tentativës për manovra të rrezikshme nga “Jet ski”-të apo skafet, qoftë brenda perimetrit të sigurisë, ashtu edhe në afërsi të perimetrit të sigurisë.

Në urdhërin e Nanos thuhet se punonjësit e Policisë që janë me shërbim në plazhet e vendit të insktruktohen dhe të angazhohen në punë, si turni i parë ashtu edhe i dyti, për të patrulluar pandërprerë në vijën bregdetare dhe të evidentojnë çdo mjet lundrues që cenon sigurinë e jetës së pushuesve.

‘Qoftë punonjësit civilë, ashtu edhe punonjësit me biçikleta apo me patrullat e rendit, për çdo rast të konstatuar, filmimet t’ua dërgojnë menjëherë Policisë Kufitare, e cila të reagojë në kohë reale duke bllokuar mjetin dhe duke e ndëshkuar me masë administrative.’-thotë Nano.

Po ashtu në urdhër thuhe se Policia Kufitare duhet të rrisë patrullimet dhe të koordinojnë veprimet me Policinë vendore, për të parandaluar dhe për të reaguar në kohë ndaj këtyre shkeljeve që krijojnë imazh negativ për vendin, cënojnë efektivitetin e punës së Policisë dhe krijojnë frikë dhe panik tek pushuesit.

M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kalo: 31/07/2022 21:12

  E merr Rama situaten ne dore. I hip pershit flutures dhe patrullon vete me Lucen dhe Doshin....

  Përgjigju
 • Shkodrane: 31/07/2022 15:53

  Administrata shqiptare kujton se detyrat funksionale kryhen me dhënie deklaratash dhe në Facebook!

  Përgjigju
 • Polici: 31/07/2022 13:49

  Tani u kujtua ky? Pse nuk prite edhe 2-3 jave sa te mbaroj sezoni apo te behen edhe ca aksidente te tjera? Kete muhabet keni cdo behar, dilni si gjela beni deklarata ne media dhe asgje nuk ndodh. Ku eshte ministri qe tha do keni pune me mua per muziken e larte? Po per lypsat qe zene shetitoret? Per mushkonjat ? Per tregtaret ambulante qe shesin ne cdo cep te rruges? Per kafshet qe bredhin me arme ne xhep dhe zihen per parkingjet?

  Përgjigju
  • Mihali: 31/07/2022 14:02

   Hahah fiks, shtet prej letre!

 • Lal: 31/07/2022 13:18

  Deti Ka polici kufitare dhe marinen e ushtrise.nese je ligjzbatues Mo's ja fut RIKES me shpulla sepse policia kriminale.se Ka tagrin te merret me cfar ndodh ne det.

  Përgjigju
 • Policia: 31/07/2022 13:14

  Na u shtua 3dhe nje deryre se pak kishim. Rroga prap 600 nga te cilat 300 ikin karburant per shkak te punes

  Përgjigju
 • Gjyli: 31/07/2022 13:03

  O Nano mos na bej dhe Baywatchin tani po shiko ça behet ne toke lere detin.ai qe eshte i zoti realizon vepra dhe jo te dal e te bej show.

  Përgjigju
 • Landi: 31/07/2022 12:57

  mosss moreee cfare na the

  Përgjigju
 • Sandri: 31/07/2022 12:37

  Zoti drejtor ndalo krimin ne tok dhe ndalohen vete ato te tjerat se po vriten njeres jo zoq si skeni turp e dilni per mjete dhe kur vriten njeres fshiheni

  Përgjigju
 • Lor: 31/07/2022 12:32

  Ik o i mbaruar

  Përgjigju
  • Bossi: 31/07/2022 21:53

   Ketu te gjith kakarisin e bejne si gangestera por kur perballeni u del veza ne b*th kerkojne ndihme tek shteti e kur u vjedhin nje paket cigare, njerez injorant

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore