Porta, problemi i madh për Sylvinhon para Euro 2024

Porta, problemi i madh për Sylvinhon para Euro 2024

Sylvinho

Kombëtarja shqiptare e futbollit do jetë pjesë e Euro 2024 prej 14 qershorit dhe në grupin B do sfidojë emra si Spanja, Italia dhe Kroacia. Nëse flasim deri në këto momente, lojtarët e Kombëtares në pjesën më të madhe janë duke luajtur minuta të rëndësishme me klubet e tyre dhe duken në formë për verën që vjen.

Problem për stafin teknik dhe trajnerin Sylvinho duket se është porta. Nga katër gardianët që braziliani ka ftuar së fundmi në ekip, Alen Sherri i Egnatias ka më shumë minuta. 27 ndeshje ka luajtur shkodrani këtë sezon, duke mbajtur në nëntë ndeshje portën të paprekur.

Pas tij vjen Elhan Kastrati, portieri i Cittadella në Serie B. Ish-i i Teutës ka marrë 2250 minuta këtë sezon në 25 ndeshje dhe është një nga titullarët e ekipit.

Le të kalojmë në ligat e të mëdhenjve, ku Etrit Berisha në Serie A dhe Thomas Strakosha në Premier League nuk po marrin minuta. Nëse Berisha e nisi mirë sezoni dhe luajti me Empolin në 14 takime, tanimë 34-vjeçari e sheh veten në stol. Ai është i preferuari i Sylvinhos për përvojën që ka në ekip dhe do duhet të fitojë besimin e klubit nga Serie A për të qenë në formë gjatë verës.

Situata me Strakoshën është e ndërlikuar. Një muaj më parë ai fliste i revoltuar për mungesën e minutave, duke luajtur këtë sezon vetëm në katër takime, dy prej të cilave në Premier League me Brentford.

Statistikat e 'gardianëve' të Kombëtares

Alen Sherri, Egnatia - 27 ndeshje, 2460 minuta

Elhan Kastrati, Cittadella - 25 ndeshje, 2250 minuta

Etrit Berisha, Empoli - 14 ndeshje, 1260 minuta

Thomas Strakosha, Brentford - 4 ndeshje, 345 minuta

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Makiwa: 22/02/2024 14:42

    Me vjen keq per Strakoshen , po ne fund te fundit e Ka kerku vet se te Lazio Ka Ken portier i par. Pervec kesaj Ka dasht ma shume lek.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin