Prej 14 orësh në det, delfinët shpëtojnë notarin 24-vjeçar

Prej 14 orësh në det, delfinët shpëtojnë notarin 24-vjeçar

Notari dhe vendi ku u gjet

Notari 24-vjeçar fillimisht mendoi se ishin peshkaqenë. Por në fakt ata ishin aty për ta ndihnmuar. Ai ishte zhdukur për rreth 14 orë dhe u ruajt kur delfinët kapën vëmendjen e një anije aty pranë. Notari 24-vjeçar, i rraskapitur dhe kishte udhëtuar disa kilometra duke notuar prej 14 orësh, u tmerrua kur pa bishtat e 'peshkaqenëve' që shfaqeshin në sipërfaqen e detit.

“Ndërsa notoja, pashë pendë të zeza në det. Gjëja e parë që mendova ishte pse të mos shikoja së pari nëse Irlanda Veriore ka peshkaqenë, " tha ai për Sun.

Vullnetarët e RNLI e panë atë të rraskapitur mes delfinëve në det pranë Castlegregor.  Zhdukja e 24-vjeçarit, i cili kishte shkuar për not në brigjet e Irlandës, u raportua kur rrobat e tij u gjetën në plazh.

Ekipet e shpëtimit thanë se ai ishte vetëm gjysmë ore para vdekjes pasi temperatura e trupit të tij kishte rënë në mënyrë të rrezikshme pasi notoi në ujërat e akullta.

Ekuipazhi i një barkë vuri re tufën e delfinëve dhe një kokë mbi ujë rreth dy kilometra e gjysmë nga plazhi i Kastlreggori. Notari u kthye në vetëdije dhe u transportua menjëherë në barkë dhe më pas në spital.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vllaznia/ Ndeshja e kthimit në Conference League, Thomas Brdaric: T'i japim UEFA-s një pikturë të mirë të Shqipërisë

Vllaznia/ Ndeshja e kthimit në Conference League, Thomas Brdaric: T'i japim UEFA-s një pikturë të mirë të Shqipërisë