Prej fillimit të luftës, 277 mijë rus të vdekur në Ukrainë

Prej fillimit të luftës, 277 mijë rus të vdekur në Ukrainë

1695795710_uhst.jpg

Prej fillimit të luftës në Ukrainë më 24 shkurt 2022 deri më 27 shtator 2023, numri i të vdekurve të ushtrisë ruse në Ukrainë është rritur në 276,990.

Këtë gjë e bëri të ditur Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në një postim në Facebook, sipas agjencisë së lajmeve ukrainase, Ukrinform.

Forcat ukrainase kanë shkatërruar 4,675 tanke ruse, 8,950 automjete luftarake të blinduara, 6,337 sisteme artilerie, 792 sisteme raketash të shumëfishta lëshimi, 534 sisteme të mbrojtjes ajrore, 315 avionë, 316 helikopterë, 4.948 mjete ajrore pa pilot, 1.529 raketa lundrimi, 20 anije luftarake, 1 nëndetëse, 8.792 mjete motorike dhe 927 njësi të pajisjeve speciale.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Dronët iranianë të prodhuar me komponentë evropianë! Kievi konfirmon se grupi Wagner është kthyer në lindje të Ukrainës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

'5 Pyetjet'/ Kreshnik Spahiu: Vula ju dha Berishës sepse është pjesë e pazarit PS - Rithemelim

'5 Pyetjet'/ Kreshnik Spahiu: Vula ju dha Berishës sepse është pjesë e pazarit PS - Rithemelim