Presidenca e BE, ambasadori rumun në Tiranë: Do ndihmojmë Shqipërinë për çeljen e negociatave, realizoni reformat

FIER - Ambasadori rumun në Shqipëri, Mircea Perpelea, është shprehur nga Fieri se vendi i tij, që kryeson presidencën e radhës të BE, do vijojë të mbështesë dhe ndihmojë Shqipërinë për çeljen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian. 

"Rumania do vazhdojë të mbajë të njëjtën pozicion si mike e Shqipërisë. Rumania është mbështetëse e madhe e dëshirës së Shqipërisë për t'u bashkuar në Bashkimin Europian. Shqipëria do të ketë mbështetjen e vazhdueshme të Rumanisë por njëkohësisht ka thënë ai duhet të plotësojë edhe rekomandimet e Këshillit të Europës sic është detyra për Reformën në Drejtesi si dhe luftë ndaj korrupsionit", u shpreh ambasadori rumun në Tiranë, Perpelea.

Pak ditë më parë ishte ministri i jashtëm rumun, Teodor Melescanu, që i bëri thirrje Brukselit për nisur bisedimet e anëtarësimit të Shqipërisë (Lexo këtu). 

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se premtimet e programit të qeverisë Rama 3 do të realizohen?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Divjakë, automjeti del nga rruga dhe bie në një kanal me ujë, humb jetën shoferi 44 vjeç