Presidenti finlandez pas takimit me Biden: Finlanda do të bëhet një aleate e fortë e NATO-s

Presidenti finlandez pas takimit me Biden: Finlanda do të bëhet një aleate e fortë e NATO-s

Në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë, presidenti finlandez Sauli Niinistö tha se "Finlanda do të bëhet një aleate e fortë e NATO-s" pas takimit me Presidentin e SHBA Joe Biden së bashku me kryeministren suedeze Magdalena Andersson.

Ai tha se shpresonte se do të kishte "ratifikim të shpejtë" të aplikimit të Finlandës në NATO.

Niinistö iu drejtua gjithashtu presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan duke thënë se ai do të refuzojë hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

"Finlanda ka pasur gjithmonë marrëdhënie dypalëshe krenare dhe të mira me Turqinë. Si aleatë të NATO-s, ne do të angazhohemi për sigurinë e Turqisë, ashtu si Turqia do të angazhohet për sigurinë tonë. Ne e marrim terrorizmin seriozisht. Ne e dënojmë terrorizmin në të gjitha format e tij dhe jemi aktivisht Ne jemi të hapur për të diskutuar të gjitha shqetësimet që mund të ketë Turqia në lidhje me anëtarësimin tonë në mënyrë të hapur dhe konstruktive. Këto diskutime tashmë janë zhvilluar dhe do të vazhdojnë në ditët në vijim", tha ai.

Në fillim të kësaj jave, Erdogan akuzoi të dy vendet për strehimin e "organizatave terroriste" kurde. Ai po i referohej kryesisht Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila kërkon një shtet të pavarur në Turqi. Grupi ka qenë në një luftë të armatosur me Ankaranë për dekada dhe është cilësuar si organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Legjislaturat e të 30 anëtarëve aktualë të NATO-s duhet të miratojnë aplikantët e rinj.

Niinistö foli gjithashtu se si pushtimi rus i Ukrainës e shtyu vendin e tij të kërkonte anëtarësimin në NATO.

"Më 24 shkurt thashë se maskat kanë rënë dhe ne shohim vetëm fytyrat e ftohta të luftës. Lufta e Rusisë në Ukrainë ka ndryshuar Evropën dhe mjedisin tonë të sigurisë. Finlanda ndërmerr hapin e anëtarësimit në NATO për të forcuar jo vetëm sigurinë e saj, por edhe për të forcuar sigurinë transatlantike më të gjerë. Kjo nuk është larg askujt. Ashtu si ju, zoti President Biden thatë, NATO është mbrojtëse, mbrojtëse, jo një kërcënim për askënd", tha ai.

Finlanda ndan një kufi 800 milje të gjatë me Rusinë.


Lajmi kryesor:

Mediat ruse: Dorëzohet zv.komandanti i fabrikës së çelikut! E mohon Kievi: Është ende në fabrikë! Shefi shtabit të SHBA-së telefonin homologun rus


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Biznesmeni Gjergj Luca zotohet për dasmë madhështore të Luizit me Kiarën në 7 maj: Surprizë për nipin tim kur të dalë

Biznesmeni Gjergj Luca zotohet për dasmë madhështore të Luizit me Kiarën në 7 maj: Surprizë për nipin tim kur të dalë