Presidenti i ri/ Mediu: Opozita të gjejë konsesusin, duhet të flasim për emra konkret! Ndreca i kërkon palëve të mos braktisin tryezat politike

 

Deputeti i PS, Eduard Ndreca i ka bërë thirrje palëve që të mos pengojnë procesin për zgjedhjen e presidentit të ri dhe të mos braktisin tryezat politike. Të njëjtën thirrje bëri edhe Fatmir Mediu, kreu i grupit parlamentar "Aleanca për ndryshim" duke i kërkuar opozitës që të gjejë konsensusin.

"Një proces nuk mund të pengohet nga tekat politike. Ju bëj thirrje të mos i braktisni tryezat politike", tha Ndreca.

"Mendoj që çështja e diskutimeve solemne rreth presidentit ka ardhur në një fazë konkrete. Si opozitë dhe pozitë mendoj që nuk duhet të humbasin kohë dhe kriteret t'i përcaktojmë për figurën dhe të kuptojmë mirë që nuk jetojmë me faktin që ka 5 raunde dhe kjo i jep të drejtën mazhorancës të zgjedhë presidentin. Është momenti i reflektimit të opozitës që duhet të gjejë konsensusin. Shpresoj që palët të lënë retorikën, të flasim për emra konkret, ka ky vend njerëz që mund të bëhen President të Republikës dhe të japin dinjitet. Shpresoj që ky diskutim i përgjithshëm të jetë i fundit dhe herën tjetër të diskutojmë për kandidaturat", tha Mediu.


Lajmi kryesor:

Dështon raundi i parë për presidentin e ri, në Kuvend nuk shkon asnjë emër! Rama: Nuk shoh vullnet nga pala tjetër, do e votojmë vetë në raundin e 4-t! Alibeaj: Propozimi të jetë i opozitës


A.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë