Meta kundër ndërkombëtarëve: Nuk e njohin Kushtetutën...Unë jam presidenti që vendos! (VIDEO)

Presidenti i Republikës Ilir Meta deklaroi sot në një konferencë për mediat se nisma e PS-së për shkarkimin e tij nga detyra është shantazh dhe presion, ndërsa shtoi se vetëm ai mund të vendosë se kur do të zhvillohen zgjedhjet në Shqipëri dhe askush tjetër.

Kreu i shtetit u shpreh se vendimin për anulimin e zgjedhjeve e mori pas informacioneve nga partnerët dhe agjencitë ligjzbatuese se grupe të të caktuara jashtë dhe brenda vendit mund të shfrytëzonin situatën për akte që do të dëmtonin rëndë stabilitetin e vendit. Ai tregoi se kishte informuar vetëm kryetarin e PD-së, Basha para protestës për anulimin e zgjedhjeve dhe se bisedën e kishte regjistruar.

Përsa i përket komunikimit me kryeministrin Edi Rama, ai tha se nuk ka pasur asnjë tentativë për ta lajmëruar, por se kishte zhvilluar një drekë sekrete 10 ditë më parë për situatën politike. Gjatë fjalës së tij, Meta sulmoi edhe ndërkombëtarët kur deklaroi se 'këtu vendos unë. Kush ka dëshirë të kontribuojë me ngatërresa, jemi lodhur me disa prej tyre deri tani" tha ai.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:54
Thirrja e Brukselit, Meta: Këtu vendos unë! Mjaft na kanë ngatërruar

Brukseli dhe OSBE përmes kreut aktual që drejton misionin Miroslav Lajcak bënë thirrje dje që të respektohet Kushtetuta dhe se shqiptarët duhet të votojnë brenda afateve ligjore që janë përcaktuar. Por në përgjigjen e tij për ndërkombëtarët, Presidenti Meta ishte mjaft i ashpër.  "Unë me zotin Lajcak kam folur edhe pak më parë, nëse ka ndonjë nga Brukseli që mund të nxjerrë ndonjë dekret për zgjedhjet le ta nxjerrë, për të gjithë duhet të jetë e qartë, presidenti jam unë, përgjegjësinë për stabilitetin e vendit e kam unë. Kush ka dëshirë të kontribuojë me ngatërresa, jemi lodhur me disa prej tyre deri tani, eurojuristë. Krizën do ta zgjidhim, nuk kanë mbaruar as shqiptarët e përgjegjëshëm dhe as europianët e përgjegjshëm" tha Meta.

Ora 16:53
'Zgjedhje nuk ka dhe nuk do të ketë pa dekretin tim! Çojeni dhe në Skrapar po të doni, por gjykimin e bën vetëm Kushtetuesja'

Njëjtë si kryeministri Edi Rama këmbëngul se 30 qershori është i padiskutueshëm, edhe presidenti Ilir Meta në konferencën për mediat tha se nuk do të ketë zgjedhje në atë datë, pa pasur dekret të presidentit.

I pyetur a ka konflikt interesi, përsakohë përfituese direkt është bashkëshortja e tij, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, Meta ju drejtua qytetarëve duke  u thënë të mos bëhen qesharak. Referuar institucionit që mund të gjykojë dekretin e tij për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, vendim i paparashikuar në asnjë pikë të kushtetutës, Meta tha se këtë mund ta bëjë vetëm Gjykata Kushtetuese. Ndërkohë një vendim i Kushtetueses në 2017-ën kur presidenti i asaj kohe, Bujar Nishani shtyu me një javë zgjedhjet pas marrëveshjes politike të 17 majit Rama-Basha, thoshte se dekretin mund ta gjykonte Gjykata Administrative ose Kolegji Zgjedhor, dhe se kjo nuk ishte në kompetencë të tyre, pra të Kushtetueses.

"Mos u bëni qesharakë, në Shqipëri ka vetëm një institucion që shpall zgjedhjet dhe ky është Presidenti. Mos u lodhni kot duke shpikur institucione, vendimet e tij i gjykon vetëm Kushtetuesja. Mund t'i çoni në Administrative apo Kolegj, apo po të doni edhe në Skrapar. Por zgjedhje nuk ka dhe nuk do të ketë pa dekretin e Presidentit", tha Meta.

Ora 16:40
Meta si opozita: Zgjedhje pa garë! Ndërkombëtarët të shkojnë të monitorojnë në Korenë e Veriut

Me të njëjtën gjuhë si opozita, kreu i shtetit tha se zgjedhjet e 30 qershorit janë pa garë dhe se ndërkombëtarët as nuk duhet t'i monitorojnë ato por lë të shkojnë në Korenë e Veriut. Meta tha se në këto kushte Shqipëria nuk do të hyjë në BE, njëjtë siç opozita joparlamentare shprehet.

"Pluralizëm zgjedhje të lira dhe unitet. A ka ndonjë që beson se zgjedhjet e 30 qershorit do të ishin të lira dhe demokratike dhe shqiptarët do të shprehin vullnetin e tyre? Ju jeni të rinj, por ka një dallim mes zgjedhjeve dhe votimeve, shqiptarët kanë nevojë për zgjedhje jo votime, se ashtu kanë pasur 45 vite. Nëse ka ndonjë europian dhe amerikan që do të monitorojë zgjedhje të tilla, le të shkojë në Korenë e Veriut, këtu jo se ka ardhur pluralizimi politik. Zero janë mundësitë pa e zgjidhur këtë krizë, jo për të çelur negociatat tani, por as në shtator dhe shumë vite integrimi nuk do të duket në horizont", tha Meta.

Ora 16:35
Meta: Reagimi i Ramës shantazh dhe presion...Çfarë të pres, që të shënohet një viktimë?!

Sipas Presidentit, kryeministri Edi Rama me përgjegjësinë e detyrës që ka duhej të tregohej më fleksibël dhe të mos shprehte atë vendosmëri se 30 qershori nuk lëviz. Ai tha se anulimi i zgjedhjeve është një vendim mjaft kurajoz për të ulur palët në dialog. Ai tha se nuk dëshiron që në rast të mundshëm të shënoheshin edhe viktima nga përplasje më 30 qershor, dhe përgjegjësia të binte mbi të se përse nuk e parandaloi situatën. Kreu i shtetit e quajti shantazh reagimin e mazhorancës pas vendimit të tij për të anuluar 30 qershorin.

"Kemi kohë për t'i konsumuar të gjitha hap pas hapi. Unë dua tu siguroj që ky akt është bazuar edhe ky në një konsensus, jo si të mëparshmit ku zhvillohej një dialog pastaj zgjidhej kriza, por përsëri mbi një konsensusin e dy palëve për të mos dialoguar, pretendimi i Ramës se 30 qershori nuk lëviz dhe pretendimi i Bashës se me Ramën si kryeministër nuk ka zgjedhje. Mendoj se Rama duhet të tregonte më shumë fleksibilitet. Kryeministri është përgjegjësi shumë e madhe. Edhe ata mijëra shqiptarë që protestojnë janë të Shqipërisë, ku ai është kryeministër, paguajnë taksa dhe kanë kërkesat dhe pretendimet e tyre dhe duhet të respektohen dhe jo të fyhen dhe denigrohen. Përpjekja ime ishte jo vetëm për të parandaluar të keqen që mund të ndodhte, por edhe për një dialog. A do ta zgjidhë? Është një përpjekje mjaft kurajoze, por e kam bërë me bindje që tu japë të gjithë palëve një mundësi që Shqipëria të vijojë në rrugën e integrimit. Në rast se do të kishte ndodhur diçka në datë 8 të gjithë do të thoshin, shumë vonë zoti President, çfarë bërë pritej që të shënohej edhe një viktimë?! Pa një vullnet serioz të dy palëve në radhë të parë të qeverisë se duhet të japë garanci për zgjedhjet dhe për fat të keq me mënyrën që ka reaguar edhe iniciativa e fundit kundër presidentit është shantazh dhe presion që i bëhet institucionit më të lartë, kryetarit të shtetit sepse bën një përpjekje për të dhënë mundësi që kolonat e republikës së Shqipërisë të mos tronditen dhe të mos rrëzohen", u shpreh Presidenti.

Ora 16:33
Meta: Rama e di që unë nuk kam frikë nga asgjë

Presidenti Ilir Meta tha se nuk i trembet drejtësisë. I pyetur nga gazetarët nëse lëvizja e tij lidhet me frikën e mundshme nga SPAK, Meta u përgjigj:

"Kam unë frikë? Rama e di që unë nuk kam frikë nga asgjë, pastaj e di ambasada amerikane. Unë kam frikë vetëm nga përgjegjësia që kam para popullit në detyrat që unë kam. Populli duhet ta dijë që reforma në drejtësi nëse u miratua me konsensus dhe nëse ka rekomandimin për negociatat e ka nga lufta që unë kam bërë për ta miratuar reformën", tha Meta.

Ora 16:27
Kolla nuk e 'lë rehat', çfarë i ka ndodhur presidentit Meta? 'Më falni se kam qenë pak sëmurë...'


Presidenti i vendit, Ilir Meta gjatë fjalës së tij në konferencën e jashtëzakonshme të thirrur pikërisht nga institucioni që vetë ai përfaqëson për disa momente e ka patur të vështirë që të flasë. Ai është kollitur disa herë duke lënë të kuptohet se nuk është në gjendje të mirë shëndetësore.

Vetë Meta u është drejtuar gazetarëve duke u kërkuar ndjesë dhe duke thënë se kohët e fundit nuk ka qenë mirë. "Më falni se kemi qenë edhe pa qejf. Kam qenë pak sëmurë këto javë me thënë të drejtën, por sikur po bëhem pak më mirë" është shprehur Meta.  

Kujtojmë se edhe në konferencën e mbajtur një ditë më parë nga presidenti Meta, u vu re se ai ai pinte shumë ujë, gjë që mund ta ketë sjellë gjendja jo e mirë shëndetësore e tij.

Ora 16:25
Meta zbulon drekën sekrete me Edi Ramën

A ka komunikuar me kryeministrin Edi Rama vendimin për anulimin e zgjedhjeve. Në konferencën për mediat, presidenti Ilir Meta zbuloi se ka pasur një drekë sekrete me kreun e qeverisë. Meta tha se kryeministri e ka parë shqetësimin e tij, dhe se duhej të ishte vetë Rama sipas tij, që të kërkonte shtyrjen e zgjedhjeve. Presidenti tha se është suprizuar nga reagimi që shefi i mazhorancës bëri direkt pas vendimit të tij nga Berati ku ishte për fushatë, kur tha se 30 qershori nuk do të vihet në diskutim dhe se zgjedhjet do të mbahen në atë datë. Meta po ashtu foli edhe për një tentativë që ka bërë për të komunikuar me kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi.

"Nga e dinte zoti Rama. Kemi pasur një drektë sekrete para 10 ditësh ku kemi biseduar dhe ai e di shumë mirë sesa i shqetësuar jam unë për këtë situatë dhe sigurisht i takonte atij që të kërkonte një shtyrje të arsyeshme për zgjedhjet vendore. Që në 24 maj kam shprehur gatishmërinë time për t'i shërbyer një zgjidhje pas dakordësimit të palëve për të shfuqizuar 30 qershorin dhe për të gjetur zgjidhje për një datë tjetër. Kjo nxitje e imja për dialog nuk ka funksionuar dhe 2-3 përpara se të merrej ky vendim, Rama ka qenë në një emision dhe ka thënë se nuk e vendos në diskutim 30 qershorin. Nuk kam bërë tentativë për të komunikuar me Ramën atë ditë sepse më ka nderuar, ka vizituar Skraparin dhe Beratin për të marrë pjesë në miting. Kam bërë një përpjekje për të komunikuar me Zotin Ruci për ta takuar, por ai ka qenë duke udhëtuar drejt Tepelenës, kjo është e gjithë historia pse Rama nuk ka qenë i surprizuar. Unë jam i surprizuar nga reagimi i tij, ka kohë të reagojë", tha kreu i shtetit.

Ora 16:16
A u ndikua nga opozita (dhe Kryemadhi)?! Përgjigjet Meta dhe zbulon bisedën e regjistuar me Bashën

Zoti President a ka qenë vendimi për të anuluar zgjedhjet i dakordësuar me përfaqësuesit e opozitës? Presidenti Meta tha se kjo nuk është e vërtetë, dhe se lideri demokrat Lulzim Basha e ka marrë vesh vendimin e tij, pak para nisjes së protestës së tetë kombëtare kundër qeverisë, të shtunën, ku i është thënë për vendimin e anulimit të zgjedhjeve. Meta tha se i është kërkuar kryedemorkatit që protesta të ndalet në momentin e parë që do të kishte dhunë. AI tha se nuk ka pasur asnjë ndikim as nga ish-kryeministri Berisha, as Basha dhe as bashkëshortja e tij, kryetare e LSI-së Monika Kryemadhi. Meta tha se nuk është në atë detyrë për të plotësuar tekat e opozitës, por për të mos lejuar që 30 qershori të jetë një datë problematike në histori, duke ju referuar rrezikut real sipas tij për përplasje.

Meta tha se vendimin për anulimin e zgjedhjeve e mori pas bisedave me partnerët dhe agjencitë ligjzbatuese në Shqipëri.

"Unë rri herë pas here me zotin Berisha ky nuk është ndonjë sekret i madh.

Përsa i takon nëse vendimi është influencuar nga Basha, Berisha, ja po e shtoj edhe nga Monika...Absolutisht. Madje dëgjova edhe një politikan me përvojë që thoshte se Presidenti e ka bërë këtë vendim për t'i shërbyer opozitës, kur vetë është në opozitë. Nëse kjo i shërben, i shërben pikërisht atij. Zoti Basha këtë vendim e ka marrë vesh vetëm në orën 7:10-15 të fillimit të mitingut, përmes një telefonate zyrtare dhe Basha nuk e ka ditur, e cila është e regjistruar përmes sekretarisë telefonike. Ku i është kërkuar që të ndërpritet mitingu në çdo moment që do të ketë manifestim dhune, edhe që do të bëhej publik vendimi për anulimin e zgjedhjeve për të çtensionuar manifestimin dhe që të përfundonte sa më shpejt. Ky vendim nuk bëhet për të plotësuar tekat e opozitës përkundrazi opozita ka çështje mjaft të drejta që i ngre dhe unë i kam përkrahur edhe nga pozita të drejta. Por opozita ka edhe tekat e saj në kushte të caktuara dhe unë nuk jam këtu për të ndihmuar tekat e opozitës, por as kurrsesi për të toleruar që Shqipëria përveç datave mjaft problematike që ka me historinë e saj që nga 2 Prilli, 26 Maji apo më pas 28 Maji, 14 shtatori, 21 Janari të kishte edhe 30 Qershorin apo diçka e tillë më para. Në bazë të gjithë ta dhënave jo për shkak të vullnetit të drejtuesve të dy palëve por për shkak të grupeve të interesave të caktuara jashtë dhe brenda vendit situata në 8 qershor mund të shfrytëzohej për akte që do të dëmtonin rëndë stabilitetin e vendit. Në bazë të gjithë ta dhënave jo për shkak të vullnetit të drejtuesve të dy palëve por për shkak të grupeve të interesave të caktuara jashtë dhe brenda vendit situata në 8 qershor mund të shfrytëzohej për akte që do të dëmtonin rëndë stabilitetin e vendit dhe që faji të mbetet jetim. Vendimi u mor pas bisedave me partnerët dhe agjencitë ligjzbatuese këtu.", tha Meta.

Pse e regjistruat bisedën me Bashën? - u pyet Meta. "Ajo ishte për përgjegjësitë e mia dhe të Bashës nëse do të kishte probleme në miting", sqaroi Meta.

Presidenti tha se dreka me ish-kryeministrin Sali Berisha pak javë më parë nuk ishte sekrete, "por momente relaksi - siç u shpreh ai -  madje Meta tha se e ftuan gazetarët dhe jo Berisha.

Ora 16:13
Meta: Zgjidhim krizën pastaj ikën presidenti. Nuk e kuptoj pse duan t'më shkarkojnë

Kreu i shtetit Ilir Meta tha se nuk e kupton arsyen pse mazhoranca kërkon të nisë procedurat për shkarkimin e tij, pas dekretit të anulimit të zgjedhjeve të 30 qershorit. Ai tha se mund të ikë nga presidenca pasi palët politike të zgjidhin krizën me dialog.

"Unë nuk e kuptoj pse duan të më shkarkojnë, unë jam vetëofruar për ta lënë këtë detyrë edhe gjithmonë gati që kjo sakrificë të bëhet në zgjedhjen e kësaj krize dhe gjithçka të funksionojë normalisht. Zgjidhim krizën pastaj ikën presidenti", u shpreh Meta.

Ora 16:10
Meta - qytetarëve: Zgjedhjet vendore do të mbahen në datë tjetër, ta caktojnë palët politike me dialog

Presidenti Ilir Meta ju drejtua qytetarëve shqiptarë duke thënë se zgjedhjet do të mbahen në një datë tjetër pas 30 qershorit brenda një afati të caktuar. Meta po ashtu ju drejtua palëve politike të gjejnë dakordësi për të caktuar datën e re të zgjedhjeve vendore. Ai kërkoi që palët të ulen në dialog për zgjidhjen e kësaj krize. 

"Zgjedhjet do të zhvillohen në një datë të mëvonshme në një afat të arsyeshëm në respekt dhe në frymën e Kushtetutës. Ndërkohë që Presidenti u bën thirrje palëve që ta lexojnë Kushtetutën, të thellohen dhe të shfrytëzojnë hapësirën për të gjetur zgjidhjen për krizën përfshirë datën e re. Presidenti garanton popullin se është në detyrë dhe gati të marrë vendime të rëndësishme në përputhje me kompetencat për t'i shërbyer interesit kombëtar. Bëj thirrje për dialog, pasi do të ndihmonte në çeljen e negociatave", tha Meta

 

Ora 16:05
"Ndërkombëtarët kanë lexuar gabim Kushtetutën?! Meta: Vendimin për anulimin e zgjedhjeve e mora me përgjegjshmëri të plotë

Kreu i shtetit Ilir Meta ka këmbëngulur se vendimi i tij për të anuluar zgjedhjet është marrë me përgjegjshmëri të plotë, dhe se ka rrezik real për përshkallëzim të situatës ditën e zgjedhjeve, të dekretuar për herë të parë prej tij më 30 qershor. Ai tha se nuk e ka shkelur kushtetutën. Meta tha se ka modele kushtetuese të përkthyera gabim, edhe në gjuhë të ndryshme. Duke ju drejtuar në mënyrë indirekte ndërkobmëtarëve, që mund ta kenë lexuar gabim kushtetutën shqiptare nga përkthimet sipas tij jo të sakta, Meta ka cituar disa pjesë nga Kushtetuta.

"Me përgjegjësi të lartë në datën 8 qershor para zhvillimit të protestës bëra publik vendimin për shfuqizimin e dekretit të zgjedhjeve. Vendimi u mor me përgjegjësi të plotë nisur nga faktet dhe informacionet se në datë 8 qershor mund të kishte destabilitet për jetën e qytetarëve dhe rendin Kushtetues. Dje bëra të ditur argumentet. Që në momentin e shpalljes së vendimit kam vënë re për fat të keq disa reagime të ndryshme se Presidenti ka shkelur Kushtetutën duke krijuar qëllimisht një gjendje emullie. Duke e ditur fort mirë që në Tiranë qarkullojnë edhe disa modele të ndryshme të Kushtetutës edhe disa të përkthyera gabim. Jam i detyruar që të dal para jush për ata që kanë lexuar një tekst të lexuar keq. Ju bëj me dije se Kushtetuta zyrtare është kjo këtu që po iu tregoj unë. Kushtetuta që nga neni 1 dhe deri në fund nuk përcakton afatin kur zhvillon zgjedhjet, nuk thotë që zhvillon në datë 30 të këtij muaji apo tij, këto i ka Kodi Zgjedhor. Edhe partitë e dinë mirë sa e kanë respektuar. Në disa raste kanë ndryshuar jo Kodin por edhe Kushtetutën brenda një nate. Si shpjegohet se ish-presidentët që kanë shtyrë zgjedhjet nuk janë akuzuar se kanë shkelur Kushtetutën, por kanë bërë zgjedhjen më të mirë për vendin referuar rrethanave", tha Presidenti.

Ora 16:59
Deklarata e jashtëzakonshme e Presidentit Meta

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

1 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

2 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

3 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

4 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

5 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

6 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

7 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

8 / 9

Presidenti Ilir Meta. Foto Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com

9 / 9
/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • lexues: 12/06/2019 10:22

  si eshte e mundur qe hajdutet, te korruptuarit etj pretendojne te veprojne sipas kushtetutes?

  Përgjigju
 • AltinTop: 12/06/2019 00:40

  kete vere SPAK-u ofron dhoma VIP me 30% zbritje ne Hotel Reçi... me pamje nga Kushtetuta Shqiperise...oferta deri me 30 Qershor...

  Përgjigju
 • Ilir Floriri: 11/06/2019 23:52

  Ilir Floriri. Hajdut me zë dhe figurë. Kaq.

  Përgjigju
 • Mala: 11/06/2019 20:52

  Ti e di se nuk ke "tri pare ne tupan".Nuk ke as nuk I kishe fuqi partiake e as kapicitet personal.Rama ta dha "shtagen" pa menduar se po 'I dha shtagen budallait, te then koken'.

  Përgjigju
 • Eljona: 11/06/2019 20:46

  O kriminel,ti ishe ne qeveri dhe ha dreka me plakun e cmendur qe vrau me 21 janar,ajo plera jote eshte krah Lulkes neper rruge kur ai eshte vrasesi i 21 janarit....e tani te zuri meraku ty per popullin?Ik mor qelbesire se nuk je president por sahanlepires qe fshihesh pas fustanit te gruas.Dorhiqu dhe mos prek zgjedhjet se do ajo lavirja qe bredh rrugesh mes kriminelesh.

  Përgjigju
 • Emigrati: 11/06/2019 20:05

  Kakaris dhe ca dit or hajdut muti

  Përgjigju
 • trnakop kacija: 11/06/2019 19:56

  Edhe ky eshte pjell Shqiptare - he mozomakeq per ne.

  Përgjigju
 • Dritan T.: 11/06/2019 19:49

  Kushtetuta i jep të drejtën 'të përcaktojë datën' e zgjedhjeve vetëm. Ai tashmë e ka përcaktuar datën në nëntor 2018. Bazuar në atë që KQZ ka filluar punën e saj. Tani duhet të jetë KQZ për të vendosur nëse kushtet për zgjedhjet nuk janë të mira. Jo Presidenti.

  Përgjigju
 • Emigranti: 11/06/2019 19:34

  O popull i dashur hapni syte e mos u merrni me presidentin e opoziten a se kuptoni qe edi rama ju ka hedh hi syve qe kerkon te shkoj me nje parti ne zgjedhje. Hapni syte se po ju con ne komunizem edi rama jo me kot ka bere bunkerin ne surrel po do bonte shpi te thjesht sic benin te tjeret. Ju duhet shikoni para smund ti rrini te kritikoni te kaluaren edi rama ne pushtet 6 vjet dhe thot akkma fajin qe ka qeveria qe iku. Por kto 6 vjet prap ato e kan fajin. Ndergjsohuni o njerez ai po ju kthen ne komunizem bejni ta lej karrigen dhe ta rifitoj prap pushtetin mqs eshte aq sigurt. Pse i ka bllokuar me kohe gjykat kushtetuse e gjykat te larte sepse don te hedh valle edi rama si ti doj qejfi pa hyr gjemb ne kembe. Prandaj bojkotoni zgjedhjet nqs doni europe

  Përgjigju
 • Mondi: 11/06/2019 18:45

  Zoti meta ik se na e shpif. Qenia jote president na fyen si shqiptar. Aq per turp je sa dhe burri yt nuk pranoi te ishte zonje e pare. Ti ndyn kur flet

  Përgjigju
 • opsi: 11/06/2019 18:37

  u tregua Edi me kopil te beri president qe te shkaterroje LSI,sa per fjalen nuk besoj se te degjohet ne familje dhe jo me ne bruksel

  Përgjigju
 • emigranti: 11/06/2019 18:24

  Presidenti hajdut thote se nuk e njeh friken.Burgu te tmerron,je ne panik dhe frika se do te humbasesh gjithcka te ka detyruar si president te ndermaresh veprime antikushtetuese dhe antidemokratike.Fundi i jot eshte i shkuar.

  Përgjigju
 • zenepe: 11/06/2019 18:07

  Nga zemra e nje nene qe po shikon femijet e stresuar sepse tuajt i keni rregulluar,ju uroj me shpirt ju breft kanceri trupin ty dhe lavires qe ke ne krah dhe qe ngeli rrugeve o kriminel i flliqur.Zoti ju dergoft vetem dhimbje ne familjen tuaj sic po na beni neve ju.Zoti i degjoft lutjet tona dhe dit dhimbje kalofshi gjithmon.

  Përgjigju
 • Troç fare: 11/06/2019 17:38

  Nqs ka njeri qe e di qe Ilir Meta nuk ka frike nga asgje ai eshte edi rama....puuuuu ca presioni si me e pas mbajt cerr ne lagje hahahaa te lumte pushka se keta llafe kane...ti e djeg

  Përgjigju
 • Mondi: 11/06/2019 17:19

  Zoti meta. Ju nuk jeni president I zgjedhur nga shqiptaret por nga edi rama. Ai na e vuri kete barre qe tju durojme ju,ai e ka obligim edhe ta heqi kete barre nga supet e shqiptareve

  Përgjigju
 • Lui: 11/06/2019 17:05

  O zoti palaco president, ne Korene e Veriut jane te ndaluara me ligj partite e tjera vec asaj komuniste (sic ishte di kur tek ne). Kurse sot partite lejohen me ligj dhe me deshire mund ose jo te marrin pjese ne zgjedhje. Po ti kete tregoja atyre cunakeve te LRI se ata kane dale dje nga veza e te besojne vetem ty dhe burrin tend Moniken. Amerikaneve tregoja ti kete gje se do ta shikosh bythen e mizes shume shpejt... FORCA USA

  Përgjigju
 • 007: 11/06/2019 16:58

  Shyqyr o Like së te kthye Moni ne shtepi... së te ngeli rrugeve.

  Përgjigju
 • Erisi: 11/06/2019 16:55

  Je ne konflikt interesi direkt mor plere se ke fallxhoren kryetare opozite.Sakrifikohu,jep dorheqjen ose pi helmin.21 janarin do e bente ajo palo femer qe ke ne krah,mjafton ta mbaje ne shtepi dhe jo ta lije rrugeve qe te shqetesoheshin nderkombtaret.Nese ke takuar vertet Ramen ne sekret do thot qe dhe Rama esht nje mut si ti.Nese Rama terhiqet do thot se jeni gjith njelloj dhe mjer populli qe ju ka.Nuk mund te anullosh zgjedhjet dhe te thuash jam i paanshem me ate plere femre qe ke per grua se po mos ti anulloje do flije me pulat ne Skrapar se nuk je burr ti.Turp e zoti ju vraft shendetin

  Përgjigju
 • Erik: 11/06/2019 16:55

  Kush do luft je ti dhe pd ja

  Përgjigju
 • Edibuqja: 11/06/2019 16:53

  Po te ishe kaq I interesum per shqiptart se mos te vriten do e kishe vu doren ne zemer tash 29 vjet e jo sot Si Po te vje veza te bytha , por un i gja do ju tham dhe keni per ta mbajt mend

  Përgjigju
 • skraparliu: 11/06/2019 16:50

  Po ta doje popullin sic thote, Meta te vrase veten sic tha vete dhe te shpetojme nje here e mire nga ky

  Përgjigju
 • Tutu: 11/06/2019 16:48

  I paska mbushir poturet Like hajduti... do ta shtyj me raport mjeksor si Luli... shifeni cfare legen burri eshte...

  Përgjigju
 • redu: 11/06/2019 16:37

  Zoti Meta cdo here qe do dalesh te skjarosh popullin ,do i shtosh gabimet vetes. Parlamenti do te shkarkoj ne baze te kushtetutes ,kur presidenti nuk zbaton por teket e veta politike.E dine te gjithe se e ndryshove daten me pergjegjesi te plote qe te ndihmosh opoziten dhe jo kushtetuten.Do shkarkohesh, dhe nuk diskutohet se e kerkove vet.Per sa thua se protesta do ishte e dhuneshme dhe ndaj deklarova cdekretimin tregon se ishe ne dijeni te cdo plani te opozites.Policia duhet te veproj kunder cdo dhune qe do ushtrohet kunder shtetit .E fundit meqe kerkon vet te largohesh , mos e mundo parlamentin ,ik dhe dil ne rruge me Saliun dhe Lulin dhe do ti besh nderin me te nadh Shqiperise.Faktori nderkombetar e ka kuptuar lojen tuaj prandaj jo vetem nuk te perkrah por po te klasifikon si frenues i zgjedhjeve dhe reformes ne drejtesi me vendimet qe merr

  Përgjigju
 • TEPELENA ME BEDENA: 11/06/2019 16:36

  KY BEN PRESION HAPUUR FARE MOOOO.CFARE ESHTE KY MOOOOOOOOOO KUJEEEE KUJEEEE SHQIPTARE

  Përgjigju
 • edi rama: 11/06/2019 16:27

  po me genjeve 1 here fajin e ke ti!!1 po me genjeve per here te dyte fajin e kam une pastaj!!njehere i leshova te gjith pushtet per ju !!!here te dyte nuk ka!!!kush jeni ju te talleni me nje popull te tere ju dhe ata qe kane ngrene nga ju dhe dalin rrugeve se duan me corbe te prishur!!! shqiperia do behet shtet jo se doni ju o flori poooooor se do USA dhe BE.te fala putinit

  Përgjigju
 • Klajdi: 11/06/2019 16:20

  Ik shporru shtrig i djallit nga Presidenca,mos e ndyj me ate post te larte,nuk e meriton aspak

  Përgjigju
 • Ilo: 11/06/2019 16:16

  Te ja mbushim faqen Facebook te ketij faqeziu me termin "Burg per Ilir Meta dhe Sali Berisha"

  Përgjigju
 • Rrota: 11/06/2019 16:14

  Hahaha... ka nderruar librin ky.... Hahaha... ca zben ky ..pupupu.....

  Përgjigju
 • Eno: 11/06/2019 16:11

  Njeri i pafytyre,i paskrupullt,me ate koke kafke te mbushur me ligesi qe ke gjer tek LSI mund te arrish kurrsesi me lart,je nje intrigant i pandreqshem.

  Përgjigju
 • Dordomusi: 11/06/2019 16:02

  Do ti thoj qe nuk e rruj hic...guxoni te me shkarkoni e shikoni sa ju vlen lekura...ps istet e vjeter e njohin mire...tani kane fatin e keq ta njohin edhe rilidasit...

  Përgjigju
 • ARBER: 11/06/2019 15:53

  Ne menyre DEMOSTRATIVE, asnje gazetar te mos i shkoje ne konference ketij Antishqiptari, Destabilizuesi dhe Hajduti me DAMKE. Ky personazh GROTESK, vetem duhet PERBUZUR dhe INJORUAR se nuk i duhet as DREQIT...

  Përgjigju
 • B*3: 11/06/2019 15:31

  Dy rruge ka: ose do shperndaje parlamentin, ose do jape doreheqjen. Bastet jane te hapura. Epo qe 5 persona me klanet e tyre mbajne peng nje popull te tere vetem tek ne ndodh...

  Përgjigju
 • Populli: 11/06/2019 15:20

  Aman o Zot se mos na vret veten live e na ben hatane,fytyre e ndyre i shperfytyruar nga ligesia dhe urrejtja primiteve.

  Përgjigju
 • Eey: 11/06/2019 15:14

  Alabak

  Përgjigju
 • Hysniu: 11/06/2019 13:51

  Uroj qe gjendja mos te pershkalllezohet me tej se ka disa skenare jo te kendshme. Gjast dhe oguret nuk jane te mira.

  Përgjigju
 • Popull: 11/06/2019 13:50

  Kur te japesh doreheqjen ne oren kater mos harro te besh shqiponjen o patriot I madh

  Përgjigju
 • Posi: 11/06/2019 13:37

  Do shpermdaji parlamentin.Moniken kryeministe e qeverise Tranzitore.

  Përgjigju
 • Cubi: 11/06/2019 13:29

  Ishalla ka vendos me ber burr dhe jep doreheqjen vet.Do ishte mire per te gjith shqipetaret,mos te priste me u felliqur.Nuk i ben zoti derman,i gjati do ja fus pak sic beri me dy partit fashiste qe i coi per lesh edhe kete ajo e pret.tung pre.leshi

  Përgjigju
 • ilirjana cakaj: 11/06/2019 13:22

  Te japi doreheqjen dhe te shkrihet si parti politike se vetem dem i ka sjell vendit

  Përgjigju
  • Skender Bodini: 11/06/2019 16:14

   Te japi dorheqjen kriministri zoti Edi Rama se president zoti Ilir Meta rrin Deri ne perfundim te mandatit

 • Ehhhh: 11/06/2019 11:19

  Pse ne kater je qe je beje me shpejt

  Përgjigju
 • Illyricum: 11/06/2019 11:08

  Dy hapa mund te ndermarre: 1. Jep doreheqjen, keshtu nuk mbetet ne histori si presidenti i shkarkuar dhe ka me kuptim dalja ne protesta me LSI-ne (mendoj se mund ta sfumoje Bashen si lider opozite, deri ne kohen kur te shkojne ne burg te dy, pa perjashtuar bugosje edhe nga rradhet e PS-se). 2. Si Komandant i Forcave te Armatosura, merr kontrollin e ushtrise dhe shperndan parlamentin (duket me e pamundur si mundesi pasi me perpara duhet te kishte thirrur Keshillin Kombetar te Sigurise).

  Përgjigju
  • Altin K.: 11/06/2019 21:37

   Unë do të shkruaj një libër me titull:"Presidenti dhe i Burgosuri"

  • Aliende: 11/06/2019 11:21

   3-mund te bej dhe harakiri live hahahh.....perderisa e ka deklaeuar qe per shqiperin eshte gati te vetveitet

 • DEBIL REXHEP LEKA KASAP ( KEPI ): 11/06/2019 11:03

  O ilir floriri të ka dal boja keq ske shanc gjën e vjedhur do ta kthesh mbrapsht. E të pret Reçi o ilir floriri. Gjaku i popullit është vakëf e kshu që ti do paguash të gjith vjedhjet e të gjitha zullumet që i ke bër këti populli martir o iliri këllir.

  Përgjigju
 • WTF: 11/06/2019 11:00

  Do shperndaj parlamentin para se ta shkarkoje, hahaha!

  Përgjigju
 • Bubi: 11/06/2019 10:57

  Zari i Mona rrus.pies do japi doreheqjen sot se vetem kjo i ka ngel

  Përgjigju
  • Labi: 11/06/2019 15:38

   Me mire te kishte vrare veten,se do shpetonte nga pas hekurave,se ka shume gjynahe per te lare.×

Lajmi i fundit

John

Nis sot puna për tunelin e Skarficës/ Rama: Do finalizojë lidhjen e një aksi strategjik të infrastrukturës kombëtare (VIDEO)