Presidenti Macron kërkon nga shkollat franceze të luftojnë antisemitizmin

Presidenti Macron kërkon nga shkollat franceze të luftojnë antisemitizmin

Emmanuel Macron dhe Nicole Belloubet

Presidenti francez Emmanuel Macron ka urdhëruar ministren e Arsimit të Francës, Nicole Belloubet, që në shkollat e vendit të zhvillohen orë diskutimi për antisemitizmin.

Me këtë iniciativë ai dëshiron të sigurojë që "gjuha e urrejtjes" të mos “infektojë” institucionet arsimore.

Sipas medias franceze Liberation, ky vendim vjen një ditë pas ngritjes së aktakuzës ndaj tre adoleshentëve, për përdhunimin e një 12-vjeçareje izraelite, në Courbevoie (Hauts-de-Seine), si dhe për antisemitizëm.

Pas shpërthimit të luftës midis Hamasit dhe Izraelit, aktet antisemitike u rritën ndjeshëm në Francë.

Sipas shifrave të qeverisë për tremujorin e parë të 2024 janë shënuar "366 akte antisemitike" midis janarit dhe marsit, rritje prej 300%. krahasuar me tre muajt e parë të vitit 2023.

Në janar, Këshilli Përfaqësues i Institucioneve Hebraike të Francës (Crif) gjithashtu raportoi shumëfishimin e të këtyre rasteve në një vit, duke shkuar nga 436 në 2022 në 1676 në 2023.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Të mendosh si kampione! Historia e Eglantina Shabanajt në 'Një nga ne': Kam fituar 15 gara shahu, ky pasion do vdesë me mua

Të mendosh si kampione! Historia e Eglantina Shabanajt në 'Një nga ne': Kam fituar 15 gara shahu, ky pasion do vdesë me mua