Presidenti Thaçi në 12 vjetorin e Pavarësisë: Është koha që FSK të pajiset me armatim modern

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, si Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Sigurisë së Kosovës, pas parakalimit të trupave ushtarake ka mbajtur një fjalim ku theksoi se tani Forcat e Sigurisë janë në etapën e rritjes dhe konsolidimit dhe se shpejt do të pajisen me armatim modern.

“Për të ardhur deri në këtë ditë, që Kosova të ketë ushtrinë e vet, është dashur shumë mund, vullnet, unitet i brendshëm dhe partneritet me ndërkombëtarët, para së gjithash dhe mbi të gjitha me SHBA’në”, ka thënë Thaci.

Presidenti tha gjithashtu se ushtria e Kosovës ka përbërje etnike e gjinore, ashtu sic e kërkon Kushtetuta dhe se “pas nisjes së transformimit të FSK’së përmes ndryshimeve ligjore një vit më parë, ushtria tash do të forcohet”.

“Tashmë në etapën e dytë, ushtria e Kosovës synon objektiva të reja drejt konsolidimit dhe forcimit të mëtutjeshme. Kuadro drejtuese, rritjen e rekrutëve të rinjë, trajnimi dhe forcimi logjistik pajisje më moderne të mundshme”, është shprehur Thaci.

Ai tha se Kosova do të kujdeset për stabilitetin rajonal, e se në të ardhmen e afërt do të jetë pjesë e Aleancës Veriatlantike.

“Kosova do të jetë prodhues i paqes, faktor i stabilitetit të rajon, bashkëpunëtor i NATO’s dhe në të ardhmen e afërt do të bëhemi pjesë e NATO’s”, ka thënë Thaçi.


Lajmi kryesor:

Kosova feston sot 12-vjetorin e Pavarësisë, 10 fakte që duhet të dini! NewBorn ndryshon 'veshje'....(Uron Shqipëria)


  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës