Presidentja e Komisionit Evropian nesër vizitë zyrtare në Tiranë, zbardhet axhenda! Ja takimet që do të zhvillojë

Presidentja e Komisionit Evropian nesër vizitë zyrtare në Tiranë, zbardhet axhenda! Ja takimet që do të zhvillojë

Presidentja e KE-së dhe Rama në vizitën e fundit në Tiranë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, do të zhvillojë ditën e nesërme më 27 shtator, një vizitë zyrtare në Tiranë.

Në axhendën e bërë publike është parashikuar pritja zyrtare në aeroportin “Nënë Tereza” në orën 14:30. Ndërkohë që në orën 16:30 presidentja e KE-së pritet të mbajë një konferencë të përbashkët për shtyp së bashku me kreun e qeverisë, Rama.

AXHENDA:

Programi i vizitës së Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Europian në Tiranë, 27 Tetor 2022

  • 14.30 – Ceremonia e mikpritjes në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”
  • 15.45 – Takim bilateral mes dy delegacioneve në Kryeministri
  • 16.30 – Konferencë për shtyp mes Kryeministrit Edi Rama dhe Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Europian në sallën COD, Kryeministri.

Kujtojmë se vizita e fundit  në Tiranë e Presidentes së KE-së ka qenë në shtator të vitit të kaluar. Aso kohe Ursula Von der Leyen erdhi me lajme shpresëdhënëse për Shqipërinë, e cila ende nuk kishte çelur negociatat me BE. Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen e vlerësoi Shqipërinë për reformat, duke deklaruar se tani është koha që Bashkimi Europain të mbajë fjalën e të veprojë, pasi këtë gjë ia ka borxh rinisë shqiptare.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Alketa Vejsiu në një linjë me 'trendet': Tani po jetojmë në kohën e suksesit të Luiz Ejllit!

Alketa Vejsiu në një linjë me 'trendet': Tani po jetojmë në kohën e suksesit të Luiz Ejllit!