VIDEO/ Pritet zgjedhja e kryetarit të ri, Kim vizitë në Gjykatën Kushtetuese: Plotësimi me 9 anëtarë, arritje e madhe e reformës në Drejtësi

TIRANË- Anëtarja e nëntë e Gjykatës Kushtetuese, Holta Zaçaj është betuar pak ditë më parë në Presidencë duke marrë zyrtarisht detyrën dhe duke i hapur rrugë procesit të zgjedhjes së kryetarit të ri të këtij institucioni.

Ndërkohë që procedurat kanë nisur, ishte ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim ka shkuar sot në Kushtetuese për të zhvilluar një bisedë.

Plotësimin me 9 anëtarë, Kim e ka cilësuar si një moment i rëndësishëm i reformës në Drejtësi që SHBA e mbështet fuqishëm, e ndërsa u ka uruar suksese në procesin e zgjedhjes së kryetarit të ri.

“Që nga dhjetori 2022, Gjykata Kushtetuese është kompletuar me 9 gjyqtarë. Arritje madhore për reformën në drejtësi, e cila mbështetet fuqishëm nga SHBA. Një nder të takoj të gjithë gjyqtarët sot për të uruar sukses në zgjedhjen e një shefi të ri dhe në dhënien e drejtësisë me pavarësi dhe integritet, në përputhje me ligjin”, shkruan Kim.

Vetë Gjykata Kushtetuese njoftoi se ka mbajtur një mbledhje të posaçme dhe ka vendosur fillimin e procedurave për zgjedhjen e Kryetarit të ri, duke i hapur rrugë edhe depozitimit të kandidaturave. 

Zgjedhja e kryetarit të Kushtetueses
Kryetari i Gjykatës Kushtetuese zgjidhet me votim të fshehtë, me shumicën e votave të të gjithë gjyqtarëve të Gjykatës Kushtuese, për një periudhë 3-vjeçare me të drejtë rizgjedhjeje vetëm një herë. Seanca për zgjedhjen e Kryetarit drejtohet nga gjyqtari më i vjetër në detyrë. Në rast se ka më shumë se një kandidat dhe gjatë votimit asnjëri prej tyre nuk merr shumicën e parashikuar të votave, bëhet një votim i ri dhe, pas këtij, vijohet me votimin mes kandidatëve që kanë marrë numrin më të madh të votave. Në përfundim të këtij votimi shpallet i zgjedhur kandidati që ka marrë shumicën e votave. Në rast se asnjë nga kandidatët nuk ka marrë shumicën e votave ose votat janë ndarë në mënyrë të barabartë, Kryetari caktohet me short. Procedura e zhvillimit të shortit parashikohet me vendim të Mbledhjes së Gjyqtarëve. Kryetari i zgjedhur njofton Presidentin e Republikës dhe Kryetarin e Kuvendit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:40
Kim: ‘Kushtetuesja’ me 9 anëtarë, arritje madhore në reformën në Drejtësi që SHBA mbështet fuqishëm

1674834098_Screenshot2.jpg

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim, ka zbardhur detaje nga takimi.

"Që nga dhjetori 2022, Gjykata Kushtetuese është kompletuar me 9 gjyqtarë. Arritje madhore për reformën në drejtësi, e cila mbështetet fuqishëm nga SHBA. Një nder të takoj të gjithë gjyqtarët sot për të uruar sukses në zgjedhjen e një shefi të ri dhe në dhënien e drejtësisë me pavarësi dhe integritet, në përputhje me ligjin", shkruan Kim. 

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pirro: 27/01/2023 21:17

    Sa te lumtur jemi. Kur per here te pare ne histori kemi te plote nje gjykate ....pa gjyqtare. Me e fundit, vjen pas nje eksperience mediokratike ne zyra shitje blerje ne SHBA! Kjo fale mbeshtetjes se jashtzakonshme te SHBA permes DASH e DELE (diplomaci+inteligjence) qe se fundmi ua menderosi DoJ (drejtesia)!!! Amin per rijetesimin me sukses te deshtimit 48-53 kunder shokut Enver dhe qe 80 vite me vone ia njohet meritat duke mbeshtetur fort pasardhesin e tij Rama!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin