Probleme me pasurinë dhe kontakte me persona që i ka gjykuar! KPK shkarkon gjyqtaren Etleva Temo

TIRANË- Shkarkohet nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit Etleva Temo, gjyqtare e Apelit të Korçës. Temo kishte probleme me disa prej pasurive. Ndërkohë probleme u shfaqën edhe me konfliktin e interesit, pasi bashkëshorti ka udhëtuar me një person, i cili ishte në proces gjykimi nga gjyqtarja.Temo ka qenë pjesë e trupës gjykuese në të cilën u procedua Mimoza Margjekae akuzuar se mori 6000 euro ryshfet. 

 Për Etleva Temon, SPAK nuk ka arritur të siguroj prova nëse ka qenë ose jo e përfshirë në përfitime të kundraligjshme.

Temo është gjyqtare dhe në procesin ‘Shullazi’, e caktuar nga KLGj. Apeli i Korçës tashmë është jashtë funksionit për shkak se është vetëm me një gjyqtare Olsi Xhavellin. Për momentin ka ngelur vetëm një gjyqtar, Olsi Xhavellën. Edhe ky i fundit ka qenë pjesë e trupës ku u procedua Margjeka.

Çështjet po shqyrtohem me gjyqtarë të komanduar nga KLGJ.

Etleva Temo sot para Vettingut

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Poradeci: 12/10/2020 17:18

    E zune hakat e Liradinit. Tung

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Gramsh/ Makina shpërthen në qendër të qytetit, pasagjeri mbetet i lënduar! Policia dhe zjarrfikësja në vendngjarje

Gramsh/ Makina shpërthen në qendër të qytetit, pasagjeri mbetet i lënduar! Policia dhe zjarrfikësja në vendngjarje