Projektligji është gati, gjobë deri në 7 mijë euro deri në burg për ata që refuzojnë vaksinimin e detyrueshëm në Austri

Personat që refuzojnë vazhdimisht të shmangin thirrjen e vaksinimit për Covid-19 në Austri mund të përballen me gjoba deri në 7,000 euro ose disa javë burg. Projektligji ka rrjedhur në mediat vendase.

Sipas projektligjit, kushdo që refuzon të marrë pjesë në një takim të planifikuar vaksinimi do të marrë një telefonatë zyrtare nga autoritetet lokale. Nëse një person nuk paraqitet, atëherë ai do të thirret përsëri brenda katër javëve të ardhshme.

Nëse kërkesa e dytë formale shpërfillet, personi do të përballet me një gjobë prej 3600 euro (ose katër javë burg). Gjoba do të rritet në 7200 euro për ata që tashmë janë gjobitur dy herë për shkelje të vaksinimit të detyrueshëm.

Përjashtimet lejohen vetëm për ato që nuk mund të vaksinohen për shkak të “rrezikut për jetën apo shëndetin”, si dhe për gratë shtatzëna dhe fëmijët deri në 12 vjeç. Projektligji thotë gjithashtu se vaksinat përforcuese do të jenë të detyrueshme.

Qeveria do të vendosë gjithashtu se kush konsiderohet i "vaksinuar" dhe nëse personat që janë shëruar nga COVID-19 duhet të llogariten gjithashtu si "të vaksinuar ". Megjithatë, askush nuk do të dërgohej me forcë në një qendër vaksinimi ose nuk do të detyrohej të vaksinohej kundër vullnetit të tyre.

Mediat austriake shkruajnë se teksti i projektligjit, i cili është diskutuar në zyrën e kancelarisë sot, mund të ndryshojë. Nëse miratohet, legjislacioni pritet të mbetet në fuqi për të paktën tre vjet.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha apo Berisha, sipas jush kush e ka mbështetjen e anëtarësisë së PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Modric dhe Benzema i japin Realit trofenë e parë sezonal