Projektligji/ Gjobat për ndotësit e mjedisit do të rriten me 30%, rreth 2 mln lekë për ata që i djegin vetë plehrat

Kush ndot mjedisin, transporton mbetje në kundërshtim me ligjin apo djeg në mënyrë të pakontrolluar mbetjet do të përballet me gjoba të rritura. Këshilli i Ministrave propozon ndryshimin e ligjit, “Për Trajtimin e Integruar të Mbetjeve”, duke propozuar rritjen e vlerës së gjobave.

Në draftin e ri të hedhur për konsultim publik thuhet se çdo person nuk diferencon mbetjet, i asgjëson ato në kundërshtim me ligjin, transferon mbetje pa dokumentacion apo transporton mbetje të rrezikshme në automjet do të marrë masë administrative. Gjoba pr këto raste varion nga 1.3 milionë lekë deri në 1.95 milionë lekë, nga 1 deri në 1.5 milionë lekë që ka qenë deri më tani.

Nga ana tjetër dy muaj pas implementimit të ligjit për të ndaluar qeset plastike njëpërdorimëshme, ministria propozon ashpërsim të gjobave. Për të gjithë ata persona që prodhojnë, importojnë, tregtojnë qeset e ndaluara do të gjobiten nga 650 mijë lekë deri në 1.95 milionë lekë. Aktualisht vlera e ndëshkimit është nga 500 mijë lekë deri në 1.5 milionë lekë.

Po ashtu, të gjithë ata persona që janë krijues mbetjesh që i trajton ato jo në përputhje me ligjin, i transferon ato tek një person i paautorizuar, apo çdo person që angazhohet në transferimin e mbetjeve të rrezikshme dhe që nuk dërgon informacion në Agjencinë Kombëtare të Mjedisit do të gjobitet nga 650 mijë lekë deri në 1.3 milionë lekë, nga 300 deri në 500 që kanë qenë gjobat në ligjin e vjetër.

Synimi i ashpërsimit të gjobave është ulja e ndotjes së mjedisit dhe djegies pa kriter të plehrave pranë zonave të banuara siç ka ndodhur në vitet e fundit.

Një tjetër ndryshim i parashikuar në projektligj është edhe ngritja e një strukture përgjegjëse për mbrojtjen e mjedisit, në mënyrë që kontrolli të mos jetë më në dorën e Inspektoratit të mjedisit.

K.T.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xa a: 29/07/2022 17:35

  Normalizoni koshat e .neturinave qé I trazojné lloj lloj. njerézish. Éshté dkandaloze

  Përgjigju
 • Tutu: 29/07/2022 17:09

  Lum si ne ..!! Qeveria do hedhi ne veprim edhe nje bande gjobaxhinjsh te rinj ..!!

  Përgjigju
 • Dhendri i Besnik Bekteshit: 29/07/2022 17:04

  Po duhet qe dikush t'i thote kryeministrit sepse transportet e mbeturinave te ngurta behet ilegalisht duke paguar sa 30 % e shumes qe duhet te paguash ne Sharre. Sigurine ta jep shoqerimi me mjete te policise rrugore si dhe nje makine e AKM. Ja fus kot ? Ja po ja u jap shembullin : u hap nje grope e madhe perpara HOTEL Sheratonit, prone e Shefqet Kastratit. Beni verifikimin sa m3 jane depozituara ne Sharre si vendi i vetem ku duhet te depozitohen dhe se sa leke jane paguar. Volumin krahasoheni me ate qe ka gropa e hapur.

  Përgjigju
  • Shkodrane: 29/07/2022 19:05

   Po hedhja e inerteve tek Rana e Hedhun?! Është njësoj sikur të shkarkosh çakull në Syrin e Kaltër!!

 • Qobani: 29/07/2022 16:43

  Evlad për momentin jemi në shkalltë e SOJIT tek zortë e ujit,çdo pik e landës po u matka,sikur rrahja e zemres,bani kujdes mos hargjoni pa nevoj,të gjithë do ta përjetojm, vazhdojmë ma tej,kurgja ska falas

  Përgjigju
 • ardian: 29/07/2022 16:28

  gjoba.gjoba gjoba...ka vlere sensibilizuse dhe edukative kur ve vlera te tilla ben efektin e kundert.ka nje raport mbi ate ca mer ca demton e sa paguan....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj