Prokuroria riinspekton 244 godina në Durrës, vendimi pas konsutave me hetuesit italianë ekspertë për tërmetet

DURRËS - Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e Durrësit do të riinspektojë 244 objekte të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Këto godina e kanë kaluar kontrollin e parë nga ekspertët, por organi i akuzës së qytetit bregdetar, ka ngritur dyshime për pasaktësi në konstatimet e grupeve të ekspertëve. 

Vendimi është marrë pas konsultimeve me prokurorët italianë të cilët ndodhen në vendin tonë për të këshilluar hetuesit, ndërsa kanë hetuar një situatë të ngjashme në Aqulia të Italisë.

Burime nga prokuroria e Durrësit thanë për Report Tv, se inspektimet kanë nisur në terren pasi në shumicën e përgjigjeve të ardhura, rezulton se cilësia e materialeve të ndërtimit, hekur, beton, çimentor, është jashtë standardit., kryesisht pallate, banesa private apo biznese.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve