Protesta e dhunshme e 8 janarit, Komisioni i Rithemelimit i Berishës kallëzon Drejtorin e Operacionales: Ndërhyri kundër protestuesve

 Drejtori i Forcave Lëvizëse Operacionale, Sokol Bizhga

Drejtori i Forcave Lëvizëse Operacionale, Sokol Bizhga

Sikur të përfaqësonin PD zyrtare, Komisioni i Rithemelimit i krijuar nga Sali Berisha ka kallëzuar sot Drejtorin e Forcave Lëvizëse Operacionale, Sokol Bizhgën, të cilin e akuzojnë për ndërhyrje kundër protestuesve gjatë protestës së dhunshme të tyre në selinë blu më 8 janar.

Në kallëzimin e tyre, Komision i Rithemelimit kërkon hetimin e Bizhgës për veprat penale 'vrasje e mbetur në tentativë', 'shpërdorim i detyrës', pengim në ushtrimin e të drejtës për t'u grumbulluar, për t'u shprehur apo manifestuar' dhe 'shkelje e rregullave mbi lëndët helmuese'.

Një ditë më parë, Grupi i Rithemelimit kallëzoi edhe Spartak Brahon për shpifje, pas deklaratave të tij se kreu i grupit parlamentar të PD-së, Edmond Spaho do të vritej gjatë protestës.

8 janari ishte një ngjarje dramatike për Partinë Demokratike por edhe për imazhin e vendit. Mbështetës të ish-kryeministrit Sali Berisha sulmuan selinë e Partisë Demokratike. U desh ndërhyrja e policisë, që situata të vihej nën kontroll në pak minuta, pasi por rrezikohej seriozisht jeta e deputetëve që ndodheshin brenda selisë si dhe kreut të PD-së Lulzim Bashës. Nga ana tjetër Sali Berisha shkoi sërish në selinë e PD, ndërsa i cilësoi 'dhunuesit' si heronj duke shtuar ato ruajtën gjakftohtësinë dhe rrëzuan dyert e blinduara të 'Lul Bravës'.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Eduard Gjika: 28/01/2022 16:20

  Drejtor Bizhga një emër i shquar në luftën ndaj krimit dhe kriminelëve. Një nivel i lartë njerëzor, profesional dhe shumë njeri pozitiv në strukturat e Policisë së Shtetit. Çdo veprim i tij kam bindjen se ka argumentet e mjaftueshëm profesional.

  Përgjigju
 • Loran: 28/01/2022 15:36

  Ky jdhw koken e paska si derr cesht ky more qe hidhte gaz edhe kur kishin ikur protestusit kokrra e injorantit

  Përgjigju
  • Patrioti: 28/01/2022 17:50

   Loran ky oficer policie eshte plagosur dy here per policine e shtetit. Njehere kur qeveriste Saliu dhe njeher kur qeveriste Majko.

 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

'Erdhëm ne barbarët', Report Tv sjell pamje me dron nga Bulevardi 'Dëshmorët e Kombit', nuk mungojnë flakadanët! Kuptimi i veçantë i banderolës (VIDEO)