Protestat me molotov para bashkisë së Tiranës, ndalohet protestuesi nga Kruja

Protestat me molotov para bashkisë së Tiranës, ndalohet protestuesi nga Kruja

Protesta para bashkise se Tiranes, 7 maj 2024

Policia e Tiranës ndaloi një 48 vjeçar pasi akuzohet se u përfshi në aktet e dhunës gjatë dy protestave të fundit përpara godinës së bashkisë. 

I ndaluari për akuzat "Prishja e qetësisë publike", "Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse dhe djegëse", dhe "Shkatërrimi i pronës me zjarr" është shtetasi S. B., 48 vjeç, banues në Krujë, thuhet në njoftim e policisë së Tiranës.

Protesta e fundit para bashkisë së Tiranës është ajo e 7 majit, kur drejt godinës u hodhën dhe bomba Molotov.

Për të mbajtur protestën lejen në polici e merr Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ndërsa në krye të kësaj proteste janë drejtues të grupit të PD-së së Rithemelimit të Sali Berishës dhe të Partisë së Lirisë të cilët kërkojnë dhe dorëheqjen e kryebashkiakut Erion Veliaj.

Në protestë nuk mungoi as Argita Berisha, vajza e ish-kryeministrit Berisha në arrest shtëpie për korrupsion për aferën ‘Partizani’, ku me një bluzë të stampuar ‘lironi liderin e opozitës’ ajo ishte ndër të parët që u shfaq në tubim, Si për të konfirmuar edhe një qëllimin e vërtetë të protestës, prej javësh vijon me thirrjet për lirimin e Sali Berishës.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Ilir Yzeiri: Zgjedhjet në universitete dhe kriza në arsimin e lartë

Ilir Yzeiri: Zgjedhjet në universitete dhe kriza në arsimin e lartë