Protestë kundër masave anti COVID, Roterdami në Holandë në flakë, policia përleshet me 'rebelët' (VIDEO)

Policia holandeze ka qëlluar dhe plagosur të paktën dy persona pas trazirave që shpërthyen në Roterdam për masat e reja COVID-19. Protestuesit hodhën gurë dhe fishekzjarrë ndaj tyre dhe u vunë flakën makinave të policisë. Qindra protestues ishin mbledhur për të treguar zemërimin e tyre ndaj planeve të qeverisë për'Green pass' dhe ndalimin e fishekzjarrëve në natën e Vitit të Ri.

Holanda vendosi një bllokim të pjesshëm tre-javor të COVID javën e kaluar ndërsa rastet u rritën. Shtatë persona u plagosën gjithsej dhe të paktën 20 u arrestuan në një natë të dënuar nga kryebashkiaku i Roterdamit si "një orgji dhune".

Policia qëlloi të shtëna paralajmëruese dhe të shtëna direkte "sepse situata ishte kërcënuese për jetën", tha një zëdhënës i policisë për agjencinë e lajmeve Reuters. Qyteti u vendos në një gjendje të jashtëzakonshme dhe stacioni kryesor i trenit u mbyll si rezultat i dhunës.

Videot e postuara në mediat sociale treguan makinat e djegura të policisë dhe protestuesit që gjuanin me gurë policinë në rrugën kryesore tregtare të qytetit.

Holanda vendosi kufizime të reja të shtunën e kaluar pasi regjistroi numrin më të lartë të rasteve me COVID që nga fillimi i pandemisë. Masat nënkuptojnë se restorantet dhe dyqanet duhet të mbyllen më herët dhe ngjarjet sportive duhet të zhvillohen me dyer të mbyllura. Pas shpalljes së masave, demonstruesit u përleshën me policinë në Hagë.

Protestuesit në Roterdam shprehën mosmiratimin e tyre ndaj propozimeve të qeverisë për të futur në ambiente publike vetëm me vaksinim. Më herët të premten, qeveria ndaloi fishekzjarrët më 31 dhjetor për të dytin vit radhazi.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vlora: 22/11/2021 14:10

  Prandaj nuk duhet me i lene shqiptaret neper bote hahahahha.. ishte mire bota....sa u futem ne loje ne sikur ka ndryshuar nje cik apo jo

  Përgjigju
 • Alb: 20/11/2021 11:52

  Plasi 97

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Ndarja e tyre bëri shumë bujë, ribashkohen Tuna dhe Cozman

Ndarja e tyre bëri shumë bujë, ribashkohen Tuna dhe Cozman