Protestuesit në SHBA dënojnë brutalitetin e policisë pas vdekjes së Tire Nichols

Protestuesit në SHBA dënojnë brutalitetin e policisë pas vdekjes së Tire Nichols

1675018170_nichols.JPG

Pas dhunimit për vdekje të 29-vjeçarit Tire Nichols, nuk kanë munguar protestat që dënojnë brutalitetin e policisë në SHBA. Demonstruesit marshuan nëpër New York City, Atlanta, Boston, Baltimore, Los Angeles, San Francisco dhe Portland e mes qyteteve të tjera në të gjithë vendin të shtunën, duke ngritur pankarta që mbanin emrin e tij dhe duke bërë thirrje për t'i dhënë fund abuzimeve me autoritetin.

Në Memphis, në një memorial të improvizuar pranë këndit ku u rrah Nichols, banorja Kiara Hill shprehu zhgënjimin e saj dhe ngushëllimet për familjen e të riut.

“Kjo situatë është zemërthyese. Tyre ishte i qetë,” tha Hill për CNN. 

Më 7 janar, Nichols u ndalua nga oficerët, të cilët e rrahën me shkopinj, e goditën me grushte dhe e shkelmuan ndërsa ai i kishte duart të prangosura. I riu qëndroi për 23 minuta në tokë para se të mbërritnte ambulance.

Ai u shtrua në spital dhe vdiq 3 ditë më vonë. Që nga vdekja e Nichols, reagimi ka qenë relativisht i shpejtë. Pesë oficerët e Memphisit të përfshirë në rrahje u pushuan nga puna dhe u akuzuan për vrasje dhe rrëmbim në vdekjen e Nichols. Njësia ku ata bënin pjesë u shpërbë dhe ligjvënësit e shtetit që përfaqësonin zonën e Memfisit filluan të planifikonin projektligjet e reformës policore.


Lajmi kryesor:

Dhunuan për vdekje të riun, shpërbëhet njësia speciale 'Scorpion' në SHBA


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Begaj: Kampionati është fitore për tifozët shqiptarë

Begaj: Kampionati është fitore për tifozët shqiptarë