'Provimi i maturës nëpër grupe Whatsappi'/ Këlliçi: Viti i shtatë që del teza, Shahini ka dështuar

Belind Këlliçi

TIRANË- Kreu i Forumit Rinor i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi ka akuzuar ministren e Arsimit, Besa Shahini se ka shitur tezën e provimit të maturës së gjuhës shqipe që u zhvillua ditën e sotme, me qëllim për të fituar votues.

Ai ka denoncuar se edhe këtë vit, si 7 vite me radhë gjatë qeverisjes së Edi Ramës, tezat e provimeve të maturës janë qarkulluar në rrjetet sociale. Ai thekson se nuk është rrjedhje informacioni, por bëhet me qëllim.

"Këto janë tezat e provimit të Maturës Shtetërore, të cilat janë publikuar dhe dërguar nëpër grupe Ëhatsapp-i para se provimi të mbahej. Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë përfundimisht e ka damkosur emrin e vet duke përdorur skema të tilla për të fituar votues të rinj. Besa Shahini vazhdon të shkojë nga dështimi në dështim!

Është i shtati vit rradhazi që raste të tilla bëhen publike, megjithatë, asnjë masë nuk është marrë për parandalimin e këtij fenomeni. Nuk është rrjedhje informacioni, është një mënyrë kriminale për të shitur tezat dhe për të fituar votuesit", shkruan Këlliçi.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Pas vizitës zyrtare në Tiranë, Erdogan sërish në Shqipëri në maj