Provinca më e populluar e Kanadasë shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Provinca më e populluar e Kanadasë shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Provinca më e populluar e Kanadasë Ontario shpalli gjendjen e jashtëzakonshme të Premten, pasi kamionistët vazhdojnë të mbajnë protesta kundër mandateve të COVID-19 në kryeqytetin e vendit Otava, tha Kryeministri Doug Ford.

"Unë do të mbledh kabinetin për të përdorur autoritetet ligjore për të miratuar urgjentisht urdhra që do ta bëjnë të qartë se është e paligjshme dhe e dënueshme bllokimi dhe pengimi i lëvizjes së mallrave, njerëzve dhe shërbimeve përgjatë infrastrukturës kritike," tha Ford në një konferencë për shtyp.

Ford gjithashtu premtoi veprime të reja ligjore kundër protestuesve, duke përfshirë gjoba dhe burgim të mundshëm për mospërputhje me urdhrat e qeverisë.

Autoritetet kanadeze u përpoqën të trajtonin një protestë të kamionistëve kundër kufizimeve të COVID-19 që ka paralizuar kryeqytetin kombëtar për ditë të tëra dhe kërcënon të kthejë topin e borës në një krizë të plotë politike për kryeministrin Justin Trudeau.

 

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, s’mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Kultivoi kanabis në një zonë të pyllëzuar në Memaliaj, vihet në pranga 62-vjeçari

Kultivoi kanabis në një zonë të pyllëzuar në Memaliaj, vihet në pranga 62-vjeçari