Provokim i rrezikshëm! SHBA e alarmuar pas përgjimeve agresive nga avioni kinez

Provokim i rrezikshëm! SHBA e alarmuar pas përgjimeve agresive nga avioni kinez

SHBA ka ndezur alarmin pasi ka konstatuar një rritje të përgjimeve agresive nga avionët dhe anijet ushtarake kineze, kjo pas një takimi midis një avioni luftarak kinez dhe një avioni ushtarak amerikan në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Kinës Jugore.

Zyrtarët e SHBA-së kanë shprehur shqetësimin për këto përgjime të rrezikshme, ndaj dhe u bëri thirrje të gjitha vendeve që të përdorin hapësirën ajrore ndërkombëtare në mënyrë të sigurt në përputhje me ligjin ndërkombëtar, duke shtuar se SHBA do të vazhdojë të fluturojnë, lundrojë dhe operojë, në mënyrë të sigurt dhe të përgjegjshme, aty ku e lejon ligji ndërkombëtar.

Ky reagim erdhi pasi SHBA publikoi pamjet e asaj që e quajti një manovër agresive të panevojshme nga një pilot luftarak kinez, i cili fluturoi drejtpërdrejt përpara dhe 122 metra nga hunda e RC-135, duke e detyruar avionin amerikan të fluturonte përmes turbulencës së tij pas.

Sipas SHBA-së avioni amerikan ishte duke kryer operacione të sigurta rutinë mbi Detin e Kinës Jugore në hapësirën ajrore ndërkombëtare, në përputhje me ligjin ndërkombëtar kur ndodhi përgjimi.

Kina Fajëson SHBA-Në

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning fajësoi ShBA-në për incidentin, duke thënë se avioni amerikan po kryente zbulim të afërt të Kinës që kërcënonte seriozisht sovranitetin dhe sigurinë e Kinës.Një vendim i gjykatës ndërkombëtare në Hagë u shpreh se Kina nuk kishte titull historik në Detin e Kinës Jugore, por Pekini preferon ta injorojë këtë vendim.

SHBA kryen shpesh operacione në dhe mbi Detin e Kinës Jugore për të sfiduar pretendimet territoriale të Kinës dhe vendeve të tjera dhe për të promovuar kalimin e lirë nëpër ujërat ndërkombëtare që mbajnë gjysmën e tonazhit të flotës tregtare botërore, me vlerë miliarda dollarë çdo vit.

Pekini Refuzon Kërkesën Për Takim

Rritja e tensioneve midis SHBA-së dhe Kinës vjen pasi Pentagoni thotë se Pekini refuzoi një kërkesë nga Uashingtoni për një takim midis shefave të tyre të mbrojtjes në një forum vjetor të sigurisë në Singapor këtë fundjavë.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol