Pufka me sherbet nga zonja Albana

Pufka me sherbet

Përbërësit:

  • 3 kokrra vezë
  • 4-5 fk qumësht pluhur
  • 2 Ik fryrës

Sherbeti:

  • 1 gotë sheqer
  • 1e ½ gotë ujë
  • 4-5 karafil
  • Lëng limoni

Përgatitja:

Rrahim vezët mirë derisa të zbardhen, më pas shtojmë 2 filxhanë qumësht pluhur (ku kemi hedhur dhe fryrësin) vazhdojmë rrahjen dhe shtojmë sërish 2 filxhanë të tjerë qumësht pluhur. Pasi masa bëhet kompakte me një lugë realizojmë pufkat të cilat i vendosim në një tepsi me letër pjekje. Pjekja bëhet në 170 gradë Celsius për 15 minuta. Ndërkohë përgatisim sherbetin me ujë, sheqer, karafil dhe lëng limoni. Pufkat e pjekura i vendosim në sherbet të nxehtë dhe i servirim.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi