Pulë e përgatitur me birrë nga zonja Albana

Pulë e përgatitur me birrë

Përbërësit:

 • 1 pulë
 • 2 qepë
 • 1 lugë gjalpë
 • 2.5 dcl birrë
 • 1 fletë dafine
 • 1 lugë miell
 • Arrë moskat
 • Vegetë
 • Rozmarinë
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht lajmë pulën e fshijmë mirë dhe e presim në copa. Qepët i presim në rrathë dhe i fërgojmë në yndyrë mbuluar me kapak derisa të zbuten dhe të avullojë gjithë lëngu. Më pas vendosim copat e mishit dhe i skuqim nga të gjitha anët. I shuajmë me birrë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë ujë të nxehtë, gjethe dafine, rozmarinë, pak arrë moskat, vegetë sipas dëshirës, kripë dhe piper. Mishin e lëmë të ziejë në zjarr të ngadaltë derisa të zbutet dhe më pas e vendosim në pjatë ovale të nxehtë. Në yndyrën e mbetur kaurdisim pak miell, e shuajmë me pak lëng që të marrë trajtën e një salce dhe e hedhim mbi mishin e pulës.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Letër e Hapur drejtuar Shkëlqesisë së tij Zotit President të Republikës: Vota e Shqiptarëve që jetojnë jashtë

Letër e Hapur drejtuar Shkëlqesisë së tij Zotit President të Republikës: Vota e Shqiptarëve që jetojnë jashtë