Pulë frikase me perime nga zonja Albana

Pulë frikase

Përbërësit:

 • 1 pulë mesatare
 • 2 lgj gjalpë
 • 2-3 qepë të vogla
 • 2-3 karrota
 • 2- 3 patate
 • 1 rrënjë selino
 • 2 lgj miell
 • 1 fç qumësht
 • 1 kokërr vezë
 • 1 kokërr limon
 • 1 tufë kopër
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Pulën e pastruar dhe të larë e presim në racione, shtojmë ujë të nxehtë, kripë dhe piper dhe e lëmë të ziejë në zjarr të ngadaltë. Në gjysmën e zierjes hedhim qepë të vogla (qepujka) ose të bardhat e qepëve të njoma, karota të prera në formë kubike, selinonë dhe më pas patatet të prera në kubikë. Shtojmë pak kopër dhe e lëmë të gatuhet në zjarr të ngadaltë.  Ndërkohë në një tenxhere me gjalpë kaurdisim pak miell, pa u skuqur, e largojmë nga zjarri dhe pasi të ftohet hedhim pak qumësht të vakët, e përziejmë mirë dhe më pas shtojmë lëngun e pulës. E vendosim në zjarr dhe duke e përzier e lëmë derisa të trashet. Pasi ka zjerë 2-3 minuta, e heqim nga zjarri, e lëmë të ftohet dhe shtojmë të verdhat e vezëve me lëng limoni. E hedhim salcën e përgatitur në tenxheren me pulë, e trazojmë dhe e servirim menjëherë të ngrohtë me pak gjalpë të freskët dhe kopër të grirë hollë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut

'Spanjës t'i 'lexojmë' lojën', Ivan Balliu: Po u sollën mirë, i ftojmë në plazhet e jugut