Puna e vetme që gratë mund të bëjnë për qeverinë e Kabulit është pastrimi i tualeteve

Punonjësve femra në qeverinë e qytetit të Kabulit u është thënë të qëndrojnë në shtëpi dhe vetëm gratë, punët e të cilëve nuk mund të bëhen nga burrat lejohen të vijnë në punë - kufizimet e fundit të vendosura nga talebanët në Afganistan.

Urdhri, i shpallur nga kryetari në detyrë i Kabulit, Hamdullah Nohmani të Dielën, që gratë tani janë të ndaluara nga puna qeveritare në kryeqytetin afgan. Sipas njoftimit, një nga punët e vetme që gratë mund të bëjnë për qeverinë në Kabul është astrimi i tualeteve.

Ky urdhër lë qindra gra pa punë. Nohmani tha se ka 2,930 njerëz që punojnë për komunën - 27% e të cilëve janë gra.

Frika po rritet për gratë dhe vajzat në Afganistan pasi talebanët morën kontrollin e vendit muajin e kaluar. Pavarësisht garancive të përsëritura për respektimin e të drejtave të grave, urdhri për punonjësit e qeverisë femra është shenja e fundit që liritë e 20 viteve të fundit po përfundojnë.

Që nga marrja e pushtetit, gratë janë urdhëruar të lënë vendet e tyre të punës në disa zona, janë vendosur kufizime në arsimimin e vajzave dhe grave dhe janë përjashtuar plotësisht nga qeveria e re e ashpër e vendit.

Kur talibanët ishin në pushtet për herë të fundit midis 1996 dhe 2001, grupi militant ndaloi gratë dhe vajzat nga arsimi dhe puna, i ndaloi ata të dilnin nga shtëpia të pashoqëruara dhe i detyroi ato të mbulonin të gjithë trupin e tyre.

"Fillimisht ne i lejuam të gjithë ata të ishin të pranishëm në detyrat e tyre në kohë, por më pas Emirati Islamik vendosi që ishte e nevojshme që për ca kohë puna e tyre duhet të ndalet," tha Nohmani, duke përdorur emrin zyrtar për talebanët. "Atëherë ne i lejuam vetëm ato femra për të cilat kishim nevojë, dua të them për punët të cilat meshkujt nuk mund t'i bëjnë, ose që nuk janë punë burrash ... Për shembull, ka tualete publike femra në pazare."

Ai shtoi se puna e tyre tani do të bëhet nga burrat dhe "derisa situata të vijë në një gjendje normale, ne u kemi kërkuar atyre të qëndrojnë në shtëpi."

Vërejtjet e tij vijnë në të njëjtën ditë kur aktivistët për të drejtat e grave kërkuan arsimimin e vajzave dhe pjesëmarrjen e grave në qeveri në protestat e së dielës.

Gratë marshuan jashtë një ndërtese në Kabul që dikur ishte Ministria Afgane të Çështjeve të Grave. Ajo ndërtesë tani është shtëpia e Ministrisë për Përhapjen e Virtytit dhe Parandalimit të Zëvendës nën talebanët, sipas një tabele të re të postuar jashtë dhe të parë nga një ekip i CNN në terren të Premten.

Marshimi i së dielës u organizua nga Partia Lëvizja për Ndryshim, një lëvizje e shoqërisë civile e grave e udhëhequr nga Fawzia Koofi, një ish -ligjvënëse afgane, negociatore e paqes dhe aktiviste për të drejtat e grave.

"Talibanët gjatë dhe para negociatave thanë në deklaratat e tyre se gratë kanë të drejtë të punojnë dhe studiojnë sipas ligjit islam, por sot ajo që po ndodh në Afganistan është kundër premtimeve të bëra nga talebanët dhe kundër vlerave islame," tha Koofi përmes konferencës në internet nga jashtë Afganistanit. "Si po ndaloni një brez të lexojë dhe të shkruajë, nuk është çështje shoqërore që grupi i njerëzve të ndalohet nga studimi, jeta dhe liria."

Gratë gjyqtare të Afganistanit fshihen, nga frika e sulmeve hakmarrëse nga burrat që ata burgosën.

Protesta erdhi pasi talebanët njoftuan kufizime të mëtejshme për gratë dhe vajzat. Një javë më parë, Ministria Afgane e Financave, tani nën kontrollin e talebanëve, lëshoi ​​një njoftim ku urdhëronte punonjësit e saj femra të mos ktheheshin në punë "derisa të organizohet mjedisi i përshtatshëm i punës".

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento

Komente

  • Turi: 21/09/2021 06:56

    Shume mire ashtu u ra fati nuk e kane fajin talebanet hahahahah

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Lajm i trishtë, ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçarje aktorja Filika Dimo