Punonjësit e Bankers Petroleum Albania dhurojnë gjak për fëmijët talasemikë

TIRANË- Në ndihmë të fëmijëve që vuajnë nga sëmundja e talasemisë, dhjetëra punonjës të kompanisë Bankers Petroleum Albania dhuruan sot gjak. Kompania iu përgjigj thirrjes së Kryqit të Kuq Shqiptar për të dhuruar vullnetarisht gjak, një akt i rëndësishëm që shpëton jetë. Bashkë me punonjësit dhuruan gjak edhe Drejtori i Përgjithshëm i Bankers Petroleum Albania, Qing Fang me Nëndrejtorin për Zhvillimin e Kërkimit të Naftës, Luntao Chen.

“Talasemia është një sëmundje që i shoqëron njerëzit e prekur prej saj përgjatë gjithë jetës dhe kërkon transfuzion të vazhdueshëm gjaku.  Ne jemi kompani me sensibilitet të lartë përsa i përket përgjegjësisë sociale. Ne e kemi mbështetur këtë iniciativë të Kryqit të Kuq sepse mund të përmirësojmë jetën e të sëmurëve me talasami. U jam shumë mirënjohës punonjësve tanë që kanë dhuruar gjak sot. Ne do të vazhdojmë të kontribuojmë në nisma që ndihmojnë dhe mbështesin komunitetin”, thotë CEO i Bankers Petroleum Albania, Qing Fang.

Mjeku Endrit Susaj,  përgjegjësi i bankës së gjakut në Lushnje, falënderoi të gjithë punonjësit e kompanisë Bankers Petroleum Albania që iu bashkuan kësaj nisme kaq të rëndësishmë dhe bëri thirrje që sa më shumë qytetarë të kontribuojnë vullnetarisht për të shpëtuar jetën e mijëve talasemikë.

 “Punojnësit e Bankers Petroleum, i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes tonë për të dhuruar gjak në ndihmë të fëmijëve talasemikë. I falënderojmë për këtë organizim që Bankers Petroleum ka bërë  në bashkëpunim me kryqin shqiptar për këtë seancë dhurimi. Gjithashtu i bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve që kanë mundësi të dhurojnë gjak në ndihmë të këtyre fëmijve. Është një periudhë jashtëzakonisht e vështirë vera, pasi mungesat për gjak janë shumë më të mëdha,” tha përgjegjësi i bankës së gjakut Lushnjë, Endrit Susaj. 

Në Shqipëri nevojiten mbi 80 njësi gjaku dhe numërohen mbi 600 pacientë me Talasemi, të cilët e kanë të nevojshme të kryejnë transfuzion çdo tre javë. Një numër i madh prej këtyre pacientëve janë fëmijë të moshave të ndryshme. 

B.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Plagosi 2 persona, Aldo Gjini në kërkim nga EUROPOL për tentativë vrasje, trafikim armësh dhe municionesh luftarake! I arrestuar edhe në 2016 në Itali për shpërndarje droge