Pushonte vetëm të dielën, pranohet gjykimi i shkurtuar për 'skifterin' Gentjan Duraku i kthyer në makthin e gjermanëve me mbi 51 grabitje (VIDEO)

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) ka pranuar gjykimin e shkurtuar për 29-vjeçarin Gentjan Duraku i cili është pjesë e grupit të strukturuar kriminal që kanë kryer të paktën 51 vjedhje në Gjermani. Kjo do të thotë se Duraku sipas ligjit do të përfitojë uljen e 1/3 të dënimit që do të caktojë Gjykata.

Ndërkohë gazetari i Report Tv, Arsen Rusta ka raportuar detaje të reja nga hetimet ku bëhet e ditur se grupi i kryente vjedhjet nga e hëna në të shtunë, ndërsa të dielën ata e kishin pushim. Ndërkohë për sa i përket një prej grabitësve thuhet se ka shkaktuar vetëm dëme duke mos arritur të vjedh asgjë me vlerë. Dy ‘skifterat’ pjesë e grupit të Duraku janë dënuar në Gjermani, Elis Dalipaj dhe Mihal Xhaferraj.

Ndërkohë edhe pse u ftuan nga gjykata,  asnjë nga gjermanët ‘viktimë’ e grabitjeve nuk kanë qenë të pranishëm, ndërsa hetimet e autoriteteve shqiptare u bazuan tek letërporosia gjermane. Pjesë e grupit ishin mbi 40 persona dhe dëmi që kanë shkaktuar është rreth 500 mijë euro.

1579001514_skifterigjermani1.jpg

Gentjan Duraku sot para gjykatës

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • A.n.: 14/01/2020 17:25

  Hajdut, kriminel, trafikant, kontrabandist, nuk i ben cdokush. Shqiptari ka talent

  Përgjigju
 • Agjenti: 14/01/2020 15:41

  Ju lumte. Tju fusin tani ndonje shiringe me merkur dhe tju kthejne ketej te kerceni napoloni neper ura.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Për ata që duan të më shohin me kaçurrela'/ Kristaq Papa publikon foto kur ishte i ri: Po ua plotësoj dëshirën