Putin: Do diskutojmë me Lukashenkon për bashkëpunimin ushtarak

Putin: Do diskutojmë me Lukashenkon për bashkëpunimin ushtarak

1676538337_124600427mediaitem124600426.jpg

Presidenti rus thotë se do të diskutojë bashkëpunimin ushtarak me Lukashenkon, por ndërkohë Lukashenko nuk ka deklaruar në asnjë njoftim zyrtar se Bjellorusia do të futet  në luftë kundër Ukrainës. Por, nga ana tjetër, Rusia ka vepruar nga territori bjellorus.

Përpara bisedimeve midis liderëve rusë dhe bjellorusë, Vladimir Putin ka thënë se dyshja do të diskutojnë zgjerimin e bashkëpunimit ushtarak dhe ekonomik.

Ai vuri në dukje se Bjellorusia ka ruajtur asetet industriale të epokës sovjetike, të cilat ai tha se do të ofronin mundësi të mira për t'u bashkuar me programet e prodhimit.

“Duke bashkuar përpjekjet tona ne do të krijojmë sinergji.Mund të jetë shumë efikas në disa sektorë dhe të sjellë rezultate të mira si për Bjellorusinë ashtu edhe për Rusinë", tha presidenti rus. 

Rusia e përdori Bjellorusinë si një pikë skene për pushtimin e saj fillestar të Ukrainës dhe të dy vendet kanë mbetur ngushtë aleate. Megjithatë, Bjellorusia ka refuzuar të dërgojë trupat e saj në konflikt.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Udhëheqësit botërorë në Gjermani mblidhen përpara përvjetorit të luftës! Zelensky u bën thirrje që të nxitojnë me dërgimin e armëve


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Rama podkast me të të huaj e emigrantë të rikthyer: Shqipëria të kthehet në varësi

Rama podkast me të të huaj e emigrantë të rikthyer: Shqipëria të kthehet në varësi