Putin: Vaksina ruse Sputnik V është po aq e besueshme sa kallashnikovi

Presidenti rus, Vladimir Putin

RUSI- Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se vaksina Sputnik V kundër COVID-19 është po aq e besueshme sa kallashnikovi.

“Vaksina ruse është po aq e besueshme sa kallashnikovi. Këtë nuk e themi ne por e thonë specialistët evropian. Unë mendoj që ata kanë shumë të drejtë.", u shpreh ai. 

Komentin “bombastik”, presidenti rus e bëri gjatë një konference të zhvilluar online së bashku me zëvendëskryeministren Tatyana Golikova dhe pasi Rusia ka vënë në përdorim një tjetër vaksinë tjetër, Sputnik V Light e cila merret përmes një doze.

Ai gjatë konferencës ka folur edhe lidhur me rivalitetin e ashpër mes firmave farmaceutike të prodhimit të vaksinave kundër COVID-19, duke shtuar se e di arsyen përse vaksinat si Moderna dhe Pfizer mbështeten më tepër nga platformat ndërkombëtare.

Vaksina Sputnik V bazuar në studimet e shkencore, konsiderohet 95% efektive kundër COVID-19. Ajo tashmë po shpërndahet në shumë vende të botës, ku një prej tyre është Shqipëria.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?

Komento

Komente

  • Badabing: 07/05/2021 20:43

    Me ket deklart Putini tregon qe eshte bir k ,ha ha ha

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Pas 8 muajsh Thaçi dhe personalitet e tjerë të luftës së UÇK-së në Hagë do të takohen me familjarët